Եթե Հայաստանի առջև սպառնալիք ծագի կամ պետք լինի առաջ մղել ՀՀ պետական և ազգային շահը, մենք գործելու ենք միասնական․ Արթուր Վանեցյան
11/08/2021 18:10
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավար Արթուր Վանեցյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ քաղաքական մեծամասնության  ներկայացուցիչները, որոնք խոսում են ընդդիմության հետ համագործակցության մասին, պետք է իմանան, որ միասնական գործունեությունը հնարավոր է միայն այն պարագայում, եթե Հայաստանի առջև սպառնալիք ծագի կամ պետք լինի առաջ մղել ՀՀ պետական և ազգային շահը։
«Որևէ մեկը կասկած ունի՞, որ եթե Հայաստանի առջև ինչ-որ սպառնալիք լինի կամ պետք լինի մեր միասնական դիրքորոշումը՝ ՀՀ պետական կամ ազգային շահը առաջ մղելու համար, մենք միասնական չենք գործի։ Ո՛չ։ Հավատացեք, որ գործելու ենք միասնական, ցույց ենք տալու մեր բոլորի միասնականությունը», - ասաց նա։
Արթուր Վանեցյանը, դիմելով ՔՊ խմբակցությանը, ասաց, որ միևնույն ժամանակ նրանք չպետք է ակնկալեն, որ ընդդիմությունը լռելու է Արցախի 75 տոկոսի կորստի, երկրի անվտանգային խնդիրների մասին։
«Տպավորություն է ստեղծվում, որ իշխանության ներկայացուցիչները փորձում են իրենց ելույթներով, տեղից արված՝ երբեմն ոչ նորմալ ռեպլիկներով ստեղծել մի իրավիճակ, որ ընդդիմությունը սկսի չխոսել ավերիչ պատերազմի հետևանքների մասին, որ ընդդիմությունը չխոսի, թե ի վերջո, ինչու եղավ այս պատերազմը, ինչո՞ւ զոհվեցին մեր հայրենակիցները, ինչո՞ւ մենք կորցրինք մեր հայրենիքի արցախյան հատվածի 75 տոկոսը, ինչո՞ւ է մինչև այսօր Ադրբեջանի ԶՈՒ, պաշտոնական տվյալներով, մոտ 3,5 կմ ներխուժել ՀՀ սուվերեն տարածք ու դուրս չի շպրտվել մեր տարածքից։ Դրա գնահատականը պետք է տրվի, այդ հարցերի պատասխանները պետք է տրվեն, և այդ հարցերը միշտ բարձրացնելու ենք՝ հաճելի լինի դա ձեզ, թե ոչ», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ղեկավարը դիմեց նաև ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին՝ ասելով, որ եթե վերջինս իրոք ամեն ինչ ցանկանում է սկսել «զրոյական կետից», ինչպես ինքն է առաջարկում, ապա մինչ այդ առաջարկը պետք է վերանայեր «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Աննա Մկրտչյանի դեմ կիրառված կարգապահական տույժի հարցը։
«Կարծում եմ՝ Ձեր առաջարկն ավելի տրամաբանական կլիներ, եթե մինչ այդ Դուք հայտարարեիք, որ չեղարկելու եք կամ չեղարկել եք հայտարարած կարգապահական տույժը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ես գիտեմ՝ կանոնակարգով ԱԺ նախագահը նման լիազորություն չունի, բայց գոնե քաղաքական մակարդակով մի հայտարարություն անեիք», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Ի պատասխան՝ Ալեն Սիմոնյանը նշեց․ «Չեղարկել, ցավոք սրտի, կարող է միայն ԱԺ խորհրդի նիստը, իսկ մենք ձևավորված խորհուրդ չունենք։ Իմ հայտարարությունը կարող եք ընկալել որպես նման մի քայլ»։

Мы будем действовать едино, если Армения окажется перед угрозой или нужно будет продвигать государственный и национальный интерес Армении – Артур Ванецян
11/08/2021 19:55
Руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян заявил в парламенте, что представители политического большинства, которые говорят о сотрудничестве с оппозицией, должны знать, что совместная деятельность возможна только в том случае, если Армения окажется перед угрозой или нужно будет продвигать государственный и национальный интерес Армении.
«Разве кто-то сомневается, что в случае возникновения угрозы или необходимости в единой позиции для продвижения государственного и национального интереса Армении, мы не будет действовать едино? Нет. Поверьте, что мы будем действовать едино, покажем всем наше единство», - сказал он.
Обратившись к представителям фракции «Гражданский договор», Артур Ванецян сказал, что при этом им не следует ожидать, что оппозиция будет молчать о потере 75% Арцаха, о проблемах безопасности страны.
«Создается впечатление, что представители власти пытаются своими выступлениями, репликами с места, иногда не совсем нормальными, создать такую ситуацию, чтобы оппозиция не начала говорить о последствиях разрушительной войны, чтобы оппозиция не говорила, почему, в конце концов, произошла эта война, почему погибли наши соотечественники, почему мы потеряли 75 процентов арцахской части нашей Родины, почему ВС Азербайджана, по официальным данным на 3,5 км, вторглись на суверенную территорию Республики Армения и до сих пор не отброшены с нашей территории? Этому должна быть дана оценка, нужно дать ответы на эти вопросы, и эти вопросы будут постоянно подниматься, приятно вам это или нет», - сказал Артур Ванецян.
Руководитель фракции «Честь имею» обратился к спикеру парламента Алену Симоняну, отметив, что если последний действительно хочет начать все «с нуля», как он предлагает, то до этого предложения нужно пересмотреть вопрос примененной в отношении депутата от блока «Честь имею» Анны Мкртчян дисциплинарную меры.
«Думаю, что Ваше предложение было бы более логичным, если бы Вы до этого заявили, что отмените или отменили объявленную дисциплинарную меру. Несмотря на то обстоятельство, что я знаю, что по регламенту у спикера парламента нет такого полномочия, но сделали бы такое заявление хотя бы на политическом уровне», - сказал Артур Ванецян.
В ответ Ален Симонян отметил: «Отменить, к сожалению, может только заседание Совета Национального Собрания, а у нас нет сформированного Совета. Мое заявление можете воспринять как такой шаг».