«Ժողովուրդ». Խմբակցության ներսում քննարկում են, որ Թունյանն արժանի չէ, որ շարքային պատգամավորի կարգավիճակում մնա
11/08/2021 09:30
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանության ներսում այս օրերին քննարկվում է այն հարցը, որ իշխանական խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հայտնվել է լուսանցքում: Բանն այն է, որ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը պետք է ղեկավարեր Թունյանը, բայց ընդդիմությունն այն վերցրել է իր ձեռքը:
Թերթի աղբյուրները նշում են, որ ներքին պայմանավորվածություն է եղել, որ եթե Թունյանի հանձնաժողովը «վերցնեն», ապա վերջինս կղեկավարի ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը, սակայն օգոստոսի 6-ին ԱԺ ՔՊ խմբակցությունը անակնկալ նիստ է արել ու կրկին որոշել են հանձնաժողովի նախագահ ընտրել, որտեղ առաջադրվել է նաև Բաբկեն Թունյանը, բայց ընտրել են Սիսակ Գաբրիելյանին:
Խմբակցության թերթի աղբյուրները նշում են, որ այդ ամենի ստվերային կազմակերպիչը խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանն է եղել, որը իր ՀԿ սեկտորի նախկին ներկայացուցիչներին հորդորում է ընտրել Սիսակ Գաբրիելյանին, ինչի հետևանքով Թունյանը հայտնվել է լուսանցքում: Ու հիմա խմբակցության ներսում քննարկում են, որ Թունյանն արժանի չէ, որ շարքային պատգամավորի կարգավիճակում մնա, ու ելքեր են փնտրում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այս հարցը հասցնելու ու լուծում տալու համար։

«Жоховурд»: Во фракции «Гражданский договор» считают, что Бабкен Тунян не должен быть рядовым депутатом
11/08/2021 11:29
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что власти обсуждают в эти дни вопрос депутата правящей фракции «Гражданский договор» Бабкена Туняна, который оказался на заднем плане. Дело в том, что постоянную комиссию по экономическим вопросам должен был возглавить Бабкен Тунян, однако эта комиссия перешла к оппозиции.
Как отмечают источники издания, была достигнута внутренняя договоренность, что если комиссию Туняна «заберут», то последний возглавит комиссию по вопросам образования, науки, культуры и спорта, однако 6 августа фракция «Гражданский договор» неожиданно созвала заседание и снова решила выбрать председателя комиссии. На эту должность выдвинулся также Бабкен Тунян, но был избран Сисак Габриелян.
Как отмечают источники газеты, теневым организатором этого процесса была депутат фракции Марина Карапетян, которая призвала бывших представителей своей общественной организации выбрать Сисака Габриеляна, в результате чего Тунян оказался «на задворках». Сейчас фракция считает, что Тунян не заслужил этого и не должен оставаться в статусе рядового депутата и ищут пути, чтобы довести этот вопрос до Никола Пашиняна для его решения», - пишет газета.