Ի՞նչ էր տեղի ունենում առաջնագծում, երբ Դուշանբեում դրվեցին «վերելակային դիվանագիտության» հիմքերը․ Տիգրան Աբրահամյանը մանրամասներ է ներկայացրել (Տեսանյութ)
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների նախագահի ընտրության հարցի քննակմանը «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով այն փաստին, որ իշխանության ներկայացուցիչներն ու ՔՊ խմբակցության պատգամավորները բանակցային գործընթացում կամ պատերազմում տապալման մեղքն ու պատճառները փորձում են փնտրել տարբեր տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևում՝ հասնելով ընդհուպ մինչև Բաթումի պայմանագիր ու 90-ականների իրադարձություններ, մանրամասնեց, թե իրականում ինչ էր տեղի ունենում առաջնագծում, երբ Դուշանբեում դրվում էին «վերելակային դիվանագիտության» հիմքերը։
«Օրինակ՝ 2018 թվականին, երբ Դուշանբեում կայացան հայտնի պայմանավորվածությունները, հանդիպումները, քննարկումները, որոնք ստացան «վերելակային դիվանագիտություն» արտահայտությունը, այդ ժամանակ բոլոր կողմերին՝ և՛ Հայաստանին, և՛ Արցախին, և՛ Ադրբեջանին հրաման էր իջեցված՝ առաջնագծում հնարավորինս նվազեցնել հրաձգությունը, փոխհրաձգությունը և այլն։ Այդ ժամանակահատվածում, իսկապես, ունեցանք առաջնագծում գրանցվող հրադադարի ռեժիմի, մարդկային կորուստների, վիրավորումների էական նվազում, ինչը առիթ տվեց ձեզ, ձեր ղեկավարներին՝ խոսելու, որ իրականում գործընթացը կառուցողական տեսանկյունով է գնում։ Դա առիթ տվեց ձեր ղեկավարին հայտարարելու, որ Ալիեվը հանդիպումներում «կիրթ», «կառուցողական» տպավորություն է թողնում», - ասաց նա։
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև «վերելակային դիվանագիտության» ազդարարմանը հաջորդած զարգացումներին, որոնք ապագայում վճռորոշ նշանակություն ունեցան 44-օրյա պատերազմի մեկնարկի ու ընթացքի համար։
«Իրականում առաջնագծի այն հատվածներում, որտեղ մինչև այդ Ադրբեջանը հնարավորություններ չուներ ստեղծելու անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ, պաշտպանական համակարգ, պաշտպանության, հակահարձակման և հարձակման հնարավորություններ, այդ ժամանակահատվածում նա օգտվեց դիվանագիտական այդ փուլի «փուչիկից», ստեղծեց իր համար անհրաժեշտ հնարավորություններ, ինչը հետագայում՝ 2020 թվականի գործողությունների համար, կարևորագույն մեկնարկային առավելություն ապահովեց նրան»։

Что происходило на передовой, когда в Душанбе закладывались основы «лифтовой дипломатии» – Тигран Абрамян представил подробности
11/08/2021 12:11
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился сегодня во время обсуждения вопроса выбора председателя постоянной комиссии по внешним отношениям к тому факту, что представители власти и депутаты фракции «Гражданский договор пытаются искать вину и причины провала в переговорном процессе или войне в событиях, которые произошли в различные годы – вплоть до Батумского договора и событий 90-х. Он уточнил, что в действительности происходило на передовой, когда в Душанбе закладывались основы «лифтовой дипломатии».
«Например, в 2018 году, когда в Душанбе проходили известные договоренности, встречи, обсуждения, получившие название «лифтовой дипломатии», тогда всем сторонам – и Армении, и Арцаху, и Азербайджану – был спущен приказ по возможности сократить стрельбу, перестрелки на границе и т.д. В этот период случаи нарушения режима прекращения огня, людских потерь, раненых действительно сократились, что дало повод вашему руководителю говорить о том, что процесс идет в конструктивном русле. Это таке  дало повод вашему руководителю заявить, что во время встреч Алиев производит впечатление "образованного", "конструктивного" человека», - сказал Тигран Абрамян.
Депутат обратился также к развитиям, последовавшим после  анонсирования «лифтовой дипломатии», которые имели решающее значение для начала и исхода 44-дневной войны.
«В действительности на том участке передовой, где до этого Азербайджан не имел возможности создать необходимые инфраструктуры, оборонную систему, возможности защиты, контрнаступления и атаки, он в этот период воспользовался дипломатическим  "пузырем" и создал необходимые возможности, которые в дальнейшем, обеспечили ему важные стартовые преимущества для действий 2020 года», - сказал он.