«Ժողովուրդ». Վիճակագրական կոմիտեն մտահոգիչ ցուցանիշներ է արձանագրել
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ Հայաստանում անասնաբուծության ոլորտում Վիճակագրական կոմիտեն մտահոգիչ ցուցանիշներ է արձանագրել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ անասնաբուծության ոլորտում շրջանառությունը կազմել է 160 մլրդ 643 մլն 800 հազար դրամ, ինչը, 2020-ի համեմատ, նվազել է 1.4 տոկոսով:
Այլ կերպ ասած` այս տարվա ընթացքում գյուղացիական տնտեսություններն անասունների գլխաքանակը զգալի պակասեցրել են: Ավելին, մասնագետների խոսքերով՝ այս տարվա ընթացքում անասնաբուծության ոլորտում անկում դեռ կգրանցվի, քանի որ ֆերմերներն անասնակերի լուրջ խնդիր ունեն: Այն ոչ միայն թանկ է, այլև չկա, և ֆերմերները ստիպված են լինելու մորթել իրենց անասուններին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղեկացել է, որ մեր հանրապետությունում այս տարվա 6 ամիսներին գյուղատնտեսության և ձկնորսության համախառն արտադրանքը կազմել է 297 մլրդ 779 մլն դրամ, ինչը, 2020-ի համեմատ, ավելացել է 6.5 տոկոսով: Պաշտոնապես բուսաբուծության արտադրանքի ծավալը կազմել է 117 մլրդ 350 մլն դրամ, այն 2020 թվականի ցուցանիշից ավելացել է 22.1 տոկոսով»։

«Жоховурд»: В сфере животноводства зафиксированы тревожные показатели
Газета «Жоховурд» пишет, что Статистический комитет Армении зафиксировал тревожные показатели в сфере животноводства. Как сообщает издание, оборот в сфере животноводства составил 160 млрд. 643 млн. 800 тысяч драмов, что по сравнению с 2020 годом меньше на 1.4%.
«Иными словами, в течение этого года в крестьянских хозяйствах значительно сократилось поголовье скота. Более того, по словам специалистов, спад в сфере животноводства будет продолжаться в течение этого года, поскольку фермеры сталкиваются с серьезной нехваткой кормов. Корм для скота не только стоит дорого, но его и нет, что вынуждает их идти на массовый забой животных.
Как сообщили изданию в Статистическом комитете, в республике за 6 месяцев этого года валовая продукция сельского хозяйства и рыбоводства составила 297 млрд. 779 млн. драмов, что по сравнению с 2020 годом больше на 6.5%. Официальный объем производства продукции растениеводства составил 117 млрд. 350 млн. драмов, что на  22.1% выше показателя 2020 года», - пишет газета.