Փաշինյանը գուցե նախ Ադրբեջանին դուրս հանի Հայաստանի սուվերեն տարածքից և նոր միայն ինչ-որ բանակցություններ ձեռնարկի. քաղաքագետ
12/08/2021 17:37
ՀՀ գործող իշխանությունները ժամանակին ամենից շատն էին խոսում Հայաստանի ինքնիշխանության հզորացման մասին, սակայն նրանց գործողությունների հետևանքով այսօր հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ Ադրբեջանից բանակցություններ ենք աղերսում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի՝ այսօր հնչեցրած հայտարարությանը, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում ներգրավվել թե՛ բարձր, թե՛ բարձրագույն մակարդակներում։
«Հայաստանը մի իրավիճակում է, երբ նրա սահմանների մեծ մասը վերահսկելու է Ռուսաստանը։ Ճիշտ է, Ռուսաստանը մեր ռազմավարական դաշնակիցն է, լավագույն բարեկամը, բայց փաստը մնում է փաստ, որ մենք չենք կարողանում ապահովվել մեր տարածքային ամբողջականությունը», - նշեց քաղաքագետը։
Բենիամին Մաթևոսյանի խոսքով՝ այս ամենը հանգեցնում է նրան, որ միջազգային հարաբերություններում Հայաստանը սուբյեկտից աստիճանաբար վերածվում է օբյեկտի։
«Երբ ադրբեջանցի զինծառայողները տեղակայվում էին Սև լճի տարածքում, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, որ Ադրբեջանի զինուժը ներխուժել է ՀՀ սուվերեն տարածք։ Հիմա, գուցե քայլե՞ր ձեռնարկի նույն այդ Ադրբեջանին դուրս հանելու Հայաստանի սուվերեն տարածքից և նոր միայն ինչ-որ բանակցություններ ձեռնարկի վերջինիս հետ», - ամփոփեց խոսքը քաղաքագետը։

Может Пашинян сначала выставит Азербайджан с суверенной территории Армении и только потом перейдет к каким-то переговорам – политолог
12/08/2021 18:21
Действующие власти Армении в свое время громче всех кричали об укреплении суверенитета Армении, однако в результате их действий сегодня мы оказались в ситуации, когда они вымаливают у Азербайджана переговоры, такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Бениамин Матевосян, касаясь  сегодняшнего заявления Пашиняна, что Армения готова вовлечься в переговорный процесс с Азербайджаном и на высоком, и высшем уровне.
«Армения оказалась в ситуации, когда большую часть ее границ будет контролировать Россия. Правда, Россия – наш стратегический союзник, лучший друг, но факт остается  фактом: мы не можем обеспечить нашу территориальную целостность», - отметил политолог.
По словам Бениамина Матевосяна, все это приводит к тому, что Армения в международных отношениях постепенно превращается из субъекта в объект.
«Когда азербайджанские военнослужащие пересекли нашу государственную границу и продвинулись в районе Черного озера, Никол Пашинян заявлял, что ВС Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении. Теперь, может сначала он предпримет шаги, чтобы выставить тот же Азербайджан с суверенной территории Армении и только потом перейдет к каким-то переговорам с последним», - резюмировал политолог.