«Ժողովուրդ». ԱԱԾ-ն հարցաքննել է Երևան քաղաքի դատավոր Դավիթ Հարությունյանին
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԱԱԾ-ն հարցաքննել է Երևան քաղաքի դատավոր Դավիթ Հարությունյանին: Նրան հարցաքննել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու և անձնական երաշխավորություն կիրառելու մասին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի 2019թ. մայիսի 18-ի որոշման գործով: Բանն այն է, որ ֆեյսբուքյան օգտատեր Արտակ Գալստյանը, որը հայտնի է որպես Վանոյի Արտակ, գրառում էր կատարել, թե այդ որոշումը Դավիթ Գրիգորյանի փոխարեն գրվել է դատավորներ Մխիթար Պապոյանի, Վազգեն Ռշտունու և Արշակ Վարդանյանի կողմից:
Մխիթար Պապոյանը հաղորդում էր ներկայացրել իրեն զրպարտելու վերաբերյալ, որի հիման վրա ԱԱԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ-ի 344-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է` դատավորին զրպարտելը: Արդյունքում այս գործը հիմք է դարձել Դավիթ Հարությունյանին գաղտնալսելու համար: Սակայն նկատենք, որ դատարանն արձանագրել է, որ դատավոր Դավիթ Հարությունյանին գաղտնալսել են ապօրինի կերպով, իսկ գաղտնալսումների արդյունքում դատավորի հեռախոսազրույցների վերծանման արդյունքում ստացված տեղեկատվությունը ճանաչվել է անթույլատրելի և վերացվել։ Եվ, ահա, դատավոր Դավիթ Հարությունյանը այս գործի շրջանակում է ԱԱԾ-ի կողմից երկու անգամ հարցաքննվել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում դատավոր Դավիթ Հարությունյանն ասել է. «Հարցաքննության ուղղակիորեն չեն կանչել, այլ դատական օրենսգրքի պահանջներից ելնելով՝ ինչպես բոլոր գործերով ԲԴԽ-ին ձևական իրազեկել են, և քննիչի հետ հարցաքննության տեղն ու ժամը համաձայնացրել ենք, հարցաքննվել եմ սկզբում որպես վկա, իսկ վերջում՝ շաբաթներ առաջ՝ որպես տուժող»։

«Жоховурд»: Судья Давид Арутюнян был допрошен в СНБ
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что сотрудники Службы национальной безопасности допросили судью Давида Арутюняна. Он был допрошен в рамках дела о замене меры пресечения в виде ареста в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и применении личной гарантии: это решение было принято судьей Давидом Григоряном 18 мая 2019 года. Дело в том, что пользователь Facebook Артак Галстян, известный как Артак Вано, опубликовал запись о том, что это решение вместо Давида Григоряна написали судьи Мхитар Папоян, Вазген Рштуни и Аршак Варданян.
Мхитар Папоян представил сообщение о клевете, на основании которого в СНБ было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 344 Уголовного кодекса Армении, в частности клевета в отношении судьи в связи с рассмотрением дела или материалов в суде. В итоге это дело стало основанием для прослушивания телефонных разговоров Давида Арутюняна. Однако позже суд назвал прослушку незаконной и распорядился удалить запись. В результате этого Давид Арутюнян был дважды допрошен в рамках этого дела в СНБ.
В беседе с изданием, судья Давид Арутюнян сказал, что был вызван на допрос не напрямую, а исходя из требований Судебного кодекса. «Как по всем делам формально уведомили Высший судебный совет и согласовали место и время допроса со следователем. Вначале я был допрошен в качестве свидетеля, а в конце, спустя недели, в качестве потерпевшего».