Առնվազն տարօրինակ է, որ Փաշինյանը Ադրբեջանի հետ բանակցելու պատրաստակամություն հնչեցնում է ՀՀ որոշ տարածքներ բռնազավթելու փորձի ֆոնին. քաղաքագետ
12/08/2021 16:50
Առնվազն մի փոքր տարօրինակ և անհասկանալի է, երբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում ներգրավվելու պատրաստակամություն հնչեցնում է այդ երկրի կողմից ՀՀ որոշ տարածքներ բռնազավթելու փորձի ֆոնին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Բենիամին Պողոսյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի՝ այսօր հնչեցրած այն հայտարարությանը, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում ներգրավվել թե՛ բարձր, թե՛ բարձրագույն մակարդակներում։
«ՀՀ վարչապետի այսօրվա խոսքում «Արցախ» բառը հնչեց ընդամենը մեկ անգամ և այն էլ ոչ կարգավիճակի կամ գրավյալ տարածքների առնչությամբ։ Երկրորդ, առնվազն մայիսի 12-ից Հայաստանը հայտարարում էր, որ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման շուրջ եռակողմ բանակցությունները կվերսկսվեն միայն այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական ուժերը դուրս գան ՀՀ տարածքից։ Այսօր վարչապետը նման բան չհայտարարեց, որովհետև ընդամենն ասաց, որ եռակողմ բանակցությունները պետք է վերսկսել հնարավորինս շուտ», - նկատեց քաղաքագետը։
Բենիամին Պողոսյանը հավելեց՝ վարչապետի այսօրվա հայտարարություններից այնպիսի տպավորություն է, որ ստեղծված իրավիճակը ձեռնտու է Հայաստանին, և Հայաստանը բավարարված է Արցախի հետ առնչություն ունենալ բացառապես սոցիալ-տնտեսական հարցերի շրջանակում։
«Արցախին վերաբերող ոչ մի այլ հարցում Հայաստանը, կարծես, չի ուզում ներգրավված և հետաքրրքված լինել», - ասաց նա։

Как минимум странно, что Пашинян заявляет о готовности возобновить переговорный процесс с Азербайджаном на фоне попытки захвата некоторых территорий Армении – политолог
12/08/2021 17:43
Как минимум немного странно и непонятно, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян заявляет о готовности возобновить переговорный процесс с Азербайджаном на фоне попытки захвата этой страной некоторых территорий Армении, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Бениамин Погосян, касаясь сегодняшнего заявления Пашиняна, что Армения готова вовлечься в переговорный процесс с Азербайджаном и на высоком, и высшем уровне.
«В сегодняшней речи премьер-министра Армении слово "Арцах" прозвучало всего один раз и то не в связи со статусом или оккупированными территориями. Во-вторых, как минимум с 12 мая Армения заявляет, что трехсторонние переговоры вокруг разблокирования транспортных коммуникаций возобновятся только после того, когда азербайджанские силы уйдут с территории Республики Армения. Сегодня премьер-министр не сказал этого, поскольку он всего лишь заявил, что трехсторонние переговоры должны возобновиться как можно быстрее», - отметил политолог.
Бениамин Погосян добавил, что от сегодняшних заявлений премьер-министра возникает такое впечатление, что создавшаяся ситуация выгодна Армении и Армения удовлетворена отношениями с Арцахом исключительно в рамках социально-экономических вопросов.
«Армения, кажется, не хочет быть вовлеченной и заинтересованной в какой-либо другой касающийся Арцаха вопрос», - сказал политолог.