Եթե ապաշրջափակման դեպքում կարողանանք երկաթուղին աշխատեցնել ԽՍՀՄ տարիների ուղղություններով, դա նաև տնտեսապես ձեռնտու կլինի․ Նախարար
Ապաշրջափակումը վերաբերվում է երկու երկրներին։ Երկուսը համաչափ կերպով պետք է ապաշրջափակեն տրանսպորտային ուղիները, և սկսվի հաղորդակցություն, որից կշահենք ոչ միայն մենք, այլև տարածաշրջանի մեր հարևան երկրները, Կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նորանշանակ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ մանրամասնելով, թե ինչպես է պատկերացնում տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը։
«Հատկապես եթե երկաթուղու մասին է խոսքը, չենք կարող առանց ենթակառուցվածքների կառուցման ունենալ ապաշրջափակում, որովհետև ունենք հատվածներ, որտեղ երկաթուղու նախկին ցանցը չկա, և պետք է նորը կառուցվի», - ասաց նա։
Կառուցվելիք երկաթուղու ուղղությունները, նրա ենթադրությամբ, լինելու են նույնը, ինչ ԽՍՀՄ տարիներին։
«Բոլորիս հայտնի է՝ երկաթուղին անցնում էր Նախիջևանով, Մեղրիով։ Եթե որոշում կայացվի, որ երկաթուղին պետք է շահագործել, ուրեմն այդ ուղղությունը պետք է վերականգնել։ Իջևանի ուղղությամբ սովետական տարիներին եղել է։ Ենթադրաբար, երբ տարածաշրջանում խաղաղություն լինի և կարողանանք ամբողջովին ապաշրջափակել, կարծում եմ, նաև տնտեսապես ձեռնտու կլինի այդ ուղղություններով աշխատեցնելը», - ասաց Սանոսյանը։

Если мы сможем задействовать железную дорогу по направлениям советских времен, то это будет также экономически выгодно – Гнел Саносян
Деблокада касается двух стран, которые в равной мере должны разблокировать транспортные пути и восстановить сообщение, что выгодно не только нам, но и соседним государствам региона, заявил сегодня журналистам после заседания правительства новоназначенный министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, обратившись к вопросу разблокирование транспортных коммуникаций в регионе.
«У нас не может быть деблокады без строительства инфраструктур, особенно, если речь идет о железной дороге, поскольку есть участки, где нет прежней железнодорожной сети и нужно построить новую», - сказал он.
По его предположению, строительство железных дорог будет проходить по таким же направлениям, как в годы СССР.
«Мы все знаем, что железная дорога проходила через Нахичеван, Мегри. Если будет принято решение об эксплуатации железной дороги, то значит, это направление нужно восстановить. В советские годы была также дорога в направлении Иджевана. Предположительно, когда в регионе установится мир и мы сможем полностью разблокировать коммуникации, думаю, что работать и в этом направлении также будет экономически выгодно», - сказал Гнел Саносян.