Հայաստանն օգնություն է առաջարկել Հունաստանին, սակայն հավելյալ օժանդակության անհրաժեշտություն չկա
Հայաստանը օգնություն է առաջարկել Հունաստանին անտառային հրդեհների հետևանքով երկրում ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու հարցում, ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը։
«Խորապես մտահոգված ենք բարեկամ Հունաստանում բռնկված անտառային հրդեհների պատճառով ստեղծված իրավիճակով և համերաշխություն ենք հայտնում եղբայրական հույն ժողովրդին այս դժվարին ժամանակներում: Նշեմ, որ մենք կապ ենք հաստատել մեր հույն գործընկերների հետ և օգնություն առաջարկել։ Հունաստանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանին՝ առաջարկած օգնության ու պատրաստակամության համար, և միաժամանակ տեղեկացրել, որ նկատի ունենալով, որ երկրում հրդեհների հետ կապված իրավիճակը ճգնաժամայինից անցել է համեմատաբար մեղմ փուլ, առայժմ հավելյալ օժանդակության անհրաժեշտություն չկա», - ասել է Հունանյանը «Արմենպրես»-ին։
«Իհարկե, մենք կշարունակենք ուշի ուշով հետևել իրավիճակին և անհրաժեշտության դեպքում անմիջապես աջակցության ձեռք կմեկնենք եղբայրական հույն ժողովրդին», - նշել է նա։

Армения предложила содействие Греции, однако необходимости в дополнительной помощи пока нет - МИД
Армения предложила помощь Греции в преодолении ситуации в стране из-за лесных пожаров, заявил «Арменпресс» пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
«Мы глубоко обеспокоены ситуацией, вызванной лесными пожарами в дружественной Греции, и выражаем солидарность с братским греческим народом в это тяжелое время. Должен отметить, что мы связались с нашими греческими партнерами и предложили помощь. Греция поблагодарила Армению за готовность оказать помощь, при этом сообщив, что, учитывая, что ситуация с пожарами в стране перешла из кризиса в относительно мягкую стадию, необходимости в дополнительной помощи пока нет», - сказал он.
По словам Унаняна, Армения будет и дальше внимательно следить за ситуацией и, в случае необходимости, незамедлительно протянет руку помощи братскому греческому народу.