Չի՛ կարելի գնալ Ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիայի՝ առանց Արցախի կարգավիճակի խնդրի վերջնական հստակեցման․ Արմեն Աշոտյան
13/08/2021 16:45
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում վերլուծել է, թե ինչով է հայ-ադրբեջանական սահմանի հնարավոր դելիմիտացիան վտանգավոր Արցախի համար:
«Քանի ԱԺ աշխատանքներում դադար է առաջացել, փորձեմ կրկին հանգամանորեն անդրադառնալ այս հարցին՝ բացահայտելով այն վտանգները, որոնք կառաջանան կապիտուլյանտ իշխանությունների հերթական արկածախնդրության պատճառով:
Նախ հիշեցնեմ, որ Հայաստանը մեր օրոք մշտապես հայտարարել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և Արցախի խնդիրը ոչ թե տարածքային վեճ է, այլ ազգերի ինքնորոշոման իրավունքի խնդիր: Բազմիցս բացատրել ենք նաև, որ տարածքային ամբողջականության հարցը չի հակադրվում ինքնորոշման իրավունքին, քանզի առաջինը միջպետական հարաբերությունների խնդիր է, իսկ երկրորդը մետրոպոլիա – ռեգիոն հարթության մեջ է:
Արտաքին աշխարհի առումով այս հայտարարությունները ամրագրվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի անդամության գործընթացներով տարբեր միջազգային կազմակերպություններում, օրինակ՝ ՄԱԿ-ում և Եվրոպայի Խորհրդում:
Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում մեր թողած ժառանգությունը ներառում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից բարձրագույն մակարդակում ամրագրված երեք սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականության, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման և ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի:
Հերթով քննարկենք:
1. Արցախյան վերջին պատերազմը խախտեց այս սկզբունքներից առաջինը՝ ուժի չկիրառումը, և Ադրբեջանը, օգտվելով տգետ պոպուլիստների շնորհիվ առաջացած բարենպաստ պայմաններից, ուժային ճամապարհով, միջազգային հանրության լռության և դրան հաջորդած կապիոտւլյացիոն հայտարարաության պարագայում, զավթեց Արցախի տարածքի մոտ 75%-ը: Այսնինքն, խախտվեց Արցախյան կարգավորման երեք հիմնարար սկզբունքներից մեկը: Իդեպ, առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է հոխորտալ ուժի գործադրման սպառնալիքով:
2. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր նոր համաձայնագիրը սահմանների դելիմիտացիայի մասին նշանակելու է, որ կարգավորման փաթեթից դե ֆակտո իրացվելու է նաև տրածքային ամբողջականության սկզբունքը, անգամ այն պարագայում, եթե այսօրվա կապիտուլյանտներին դեմ չտան մի տարբերակ, որով միանգամից ու վերջնականորեն կամրագրեն Արցախի մնացյալ հատվածը Ադրբեջանի կազմում: Ակնհայտ է նաև, որ այդ հնարավոր փաստաթուղթը նաև նոր ականներ է դնելու Հայաստանի համար՝ վերակենդանացնելով անկլավների հարցը և անվտանգային նոր ռումբեր տեղադրելով Հայաստանի կենսական կոմունիկացիաների տակ:
Այսպես կոչված, անկլավների հարցը լուծվել էր ռազմական փոխադարձության սկզբունքով դեռևս առաջին պատերազմի ընթացքում՝ տարածքների փաստացի և ուժային փախանակաման սկզբունքով՝ Արծվաշենը երեք ադրբեջանաբնակ գյուղերի դիմաց: Վերանկլավացման գործընթացը ձեռնտու է միմիայն Ադրբեջանին:
3. Այս ամենը վերլուծելով՝ ակնհայտ է դառնում, որ Արցախյան կարգավորման հիմնարար սկզբունքներից չիրացված, «անտեր եթիմի» կարգավիճակում է մնալու միայն մեկ սկզբունքը՝ մեզ համար կարևորագույն ինքնորոշման իրավունքը:
Պետք չէ Քիսինջեր կամ Բժեզինսկի լինել՝ հասկանալու համար, որ փաթեթի տակը մնացած այս խնդիրը առանձին, ինքնուրույն իրացվելու շանս այլևս երբեք չի ունենալու՝  այսպիսով խաչ դնելով հայկական Արցախ պահպանելու հնարավորության վրա:
Ամփոփելով՝ մի պատկերավոր օրինակ բերեմ:
Աշխարհի և ոչ մի նորմալ վիրաբույժ չի կարի այն վերքը, որի տակը թարախակալած է և արյունահոսող: Անշուշտ, նման վերքը երբեք չի լավանա, ավելին, այն ուղղակի վտանգ կհանդիսանա հիվանդի կյանքի համար:
Հիմա նույն բանը ուզում են անել Արցախի հետ՝ չի կարելի գնալ Ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիայի առանց Արցախի կարգավիճակի խնդրի վերջնական հստակեցման:

Нельзя идти на делимитацию границ с Азербайджаном без окончательного уточнения статуса Арцаха – Армен Ашотян
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян на своей странице в Facebook проанализировал риски возможной делимитации армяно-азербайджанской границы для Арцаха.
«Поскольку в работе Национального Собрания наступила пауза, попытаюсь еще раз подробно затронуть этот вопрос, выявив те угрозы, которые возникнут из-за очередной авантюры капитулянтской власти.
Прежде всего, напомню, что в наше время Армения всегда заявляла, что признает территориальную целостность Азербайджана, и вопрос Арцаха – это не территориальный спор, а вопрос права народов на самоопределение. Мы неоднократно объясняли также, что вопрос территориальной целостности не противоречит праву на самоопределение, поскольку первый – вопрос межгосударственных отношений, а второй – в плоскости метрополия-регион.
В плане внешнего мира эти заявления закреплены также процессами членства Армении и Азербайджана в различных международных организациях, таких как ООН и Совет Европы.
Оставленное нами в процессе урегулирования карабахского конфликта наследие включало три закрепленных на высшем уровне сопредседателями Минской группы ОБСЕ принципа – территориальной целостности, неприменения силы или угрозы силой и права народа на самоопределение.
Обсудим по очереди.
1. Последняя Арцахская война нарушила первый из этих принципов – неприменение силы, и Азербайджан, воспользовавшись создавшимися благодаря невежественным популистам благоприятными условиями, захватил силовым путем около 75% территории Арцаха – в условиях молчания международного сообщества и последовавшего за этим заявления о капитуляции. То есть, не решен один из трех основных принципов карабахского урегулирования. Кстати, Азербайджан по сей день продолжает угрожать применением силы.
2. Возможное новое соглашение между Арменией и Азербайджаном о делимитации границ будет означать, что из пакета урегулирования де-факто будет реализован также принцип территориальной целостности, даже в том случае, если сегодняшним капитулянтам не предъявят вариант, согласно которому остальная часть Арцаха сразу и окончательно будет закреплена в составе Азербайджана. Очевидно, что этот возможный документ также заложит новые мины для Армении, реанимировав вопрос анклавов и поставив новые бомбы безопасности под жизненно важные коммуникации Армении.
Вопрос так называемых анклавов был решен по принципу военной взаимности еще во время первой войны – по принципу фактического и силового обмена территориями – Арцвашен взамен трех сел, населенных азербайджанцами. Процесс реанклавизации выгоден только Азербайджану.
3. Анализируя все это, становится очевидным то, что из основных принципов карабахского урегулирования останется нереализованным, в статусе «бомжа-сироты» только один важнейший для нас принцип – права на самоопределение.
Не нужно быть Киссинджером или Бжезинским, чтобы понять, что этот оставшийся в пакете вопрос больше никогда не будет иметь шанс отдельной, самостоятельной реализации, тем самым поставив крест на возможности сохранения армянского Арцаха.
Обобщая, приведу один наглядный пример.
Ни один нормальный хирург в мире не зашьет гнойную и кровоточащую рану. Несомненно, такая рана никогда не заживет, более того, она представляет прямую угрозу для жизни больного.
Сейчас то же самое хотят сделать с Арцахом: нельзя идти на делимитацию границ с Азербайджаном без окончательного уточнения статуса Карабаха.