Փաշինյանի երեկվա ելույթը նշանակում է, որ մենք ինչ-որ խաղաղություն ենք ուզում այն տարածքի համար, որն այսօր մնացել է․ ՀԴԿ նախագահ
ՀՀ կառավարությունը, ի դեմս վարչապետի, հայտարարում է, որ մենք ոչ մի ցանկություն չունենք նվաճելու այս կամ այն տարածքը, բայց ես կարծում եմ, որ ոչ ոք չի մոռացել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է լինի Արցախի բնակչության անվտանգության երաշխավորը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀԴԿ նախագահ Արամ Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով նախօրեին կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը։
«Երեկվա ելույթում (Փաշինյանի-խմբ․) որևէ խոսք չասելը Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի, առավել ևս՝ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների վերաբերյալ, նշանակում է, որ մենք ինչ-որ խաղաղություն ենք ուզում այն տարածքի համար, որն այսօր այս պայմաններում կա Հայաստանի Հանրապետության համար», - ասաց Սարգսյանը։
Արամ Սարգսյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ Կրեմլում որոշել են պաշտպանել Հայաստանի՝ ստեղծված պայմաններում մնացած տարածքն ու Արցախի այն հատվածը, որն իրենք են վերահսկում։
«Այսինքն՝ պաշտպանելու են ուղղակի իրենց ֆիզիկական ներկայությամբ և անհրաժեշտության դեպքում՝ համապատասխան ռազմական գործողություններով։ Այստեղ է, որ որոշակի հակասություն է առաջ գալիս, որովհետև եթե Հայաստանի Հանրապետությունը չի ձգտում ազատագրել օկուպացված տարածքները, կնշանակի, որ Ռուսաստանն է իր վրա վերցնում այդպիսի երաշխավորություն, ինչը անհեթեթ իրավիճակ կարող է ստեղծել այս տարածաշրջանում», - ասաց ՀԴԿ նախագահը։

Вчерашнее выступление Пашиняна означает, что Армения хочет какого-мира для оставшейся территории – Арам Саркисян
Правительство Армении, в лице премьер-министра, заявляет, что мы не намерены захватывать те или иные территории, но я считаю, что никто не забыл, что Республика Армения должна быть гарантом безопасности населения Арцаха, заявил сегодня на пресс-конференции лидер Демократической партии Арам Саркисян, комментируя вчерашнее выступление Никола Пашиняна на заседании правительства.
«Не сказать во вчерашнем выступлении ни одного слова о статусе Республики Арцах, и тем более, об оккупированных Азербайджаном территориях, означает, что мы хотим какого-то мира для оставшейся у Армении в этих условиях территории», - сказал Арам Саркисян.
Он также выразил мнение, что в Кремле решили защищать оставшуюся территорию Армении и ту часть Арцаха, которая находится под их контролем.
«То есть будут защищать просто своим физическим присутствием и при необходимости – соответствующими военными действиями. Именно здесь возникает некоторое противоречие, поскольку если Республика Армения не стремится освободить оккупированные территории, значит, Россия берет на себя такое поручительство, что может создать абсурдную ситуацию в регионе», - сказал лидер Демократической партии.