Պետք էր ոչ թե դիմել ՀԱՊԿ-ին, այլ գործի դնել Սարգսյան-Մեդվեդև արձանագրությունից բխող դրույթները. Շարմազանով
13/08/2021 14:08
Կապիտուլյանտ ռեժիմը հերթական կոպիտ սխալն է թույլ տալիս։ Պետք է ոչ այնքան դիմել ՀԱՊԿ-ին ՝մոնիտորինգի ենթարկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի հրադադարի ռեժիմը, այլ գործի դնել Սարգսյան-Մեդվեդև արձանագրությունից բխող դրույթները, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Անտեղյակներին ասեմ, որ 2010-ի օգոստոսի 20-ին ՀՀ և ՌԴ նախագահների միջև կնքված հայ-ռուսական արձանագրության համաձայն՝ ոչ միայն մինչև 2044թ. երկարաձգվում էր ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի տեղակայումը Հայաստանում, այլ ռուսական զինված ուժերն իրավունք են ստանում ոչ թե միայն պաշտպանելու նախկին ԽՍՀՄ արտաքին սահմանները/հայ-թուրքական սահման/, այլ իրավունք են ստանում պաշտպանելու նաև Հայաստանի սահմաններն ամբողջությամբ ու այդ թվում հայ-ադրբեջանական սահմանը։
Այս հայանպաստ փաստաթուղթը «նախկին» իշխանություններիս հերթական դրական ժառանգությունն է, որից կապիտուլյացիայի խորհրդանիշ համարվող «մուրճով» իշխանությունը չի ցանկանում օգտվել։

Эдуард Шармазанов: Нужно было задействовать положения протокола Саргсян – Медведев, а не обращаться в ОДКБ
Капитулянтский режим допускает очередную грубую ошибку. Для мониторинга режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе нужно было задействовать положения, вытекающие из протокола Саргсян – Медведев, а не обращаться в ОДКБ, написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«Для несведущих, скажу, что согласно заключенному 20 августа 2020 года между президентами Армении и РФ армяно-российскому протоколу, срок пребывания 102-й российской военной базы в Армении не только продлевается до 2044г., но и российские вооруженные силы получают право не только защищать бывшие внешние границы СССР/армяно-турецкую границу/, но и полностью обеспечивать защиту границ Армении, в том числе армяно-азербайджанской границы.
Этот исходящий из интересов Армении документ – очередное положительное наследие нашей «прежней» власти, которым не хочет воспользоваться считающаяся символом капитуляции власть с «молотком».