Զբոսաշրջության ոլորտում 300 տոկոսի աճ կարող է ապահովվել․ Մեխակ Ապրեսյան
Եթե 2021 թվականի երրորդ և չորրորդ եռամսյակների ընթացքում ունենանք մոտավորապես 1 միլիոն զբոսաշրջային այցելություն, նշանակում է՝ զբոսաշրջության ոլորտում 300 տոկոսի աճը կապահովվի, «Կենտրոն» հեռուտաընկերության եթերում հայտարարել է «Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի» նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
«Դրա հնարավորությունը կա, հույս ունեմ, բայց՝ պետական, մասնավոր բոլոր շահագրգիռ կողմերով աշխատանքին լծվելու, անհրաժեշտ միջոցառումներ իրականացնելու դեպքում», - ասել է նա։
Ապրեսյանն իր կարծիքը հիմնավորել է զբոսաշրջության ոլորտում 2021 թվականին գրանցված ցուցանիշներով․ ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թիվը 2021 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել է 239 000–ից մի փոքր ավելի, ինչը, 2020 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ, պակաս է 22,2 տոկոսով։
«Բայց նվազումը 72 տոկոսից ավելին չէ, ինչպես 2020 թվականի առաջին եռմասյակի հետ համեմատության դեպքում է։ Եթե մենք առաջին կիսամյակում հասել ենք 239 000-ին, ապա, եթե արտառոց բաներ չլինեն, տարվա երրորդ եռամսյակը միշտ եղել է զբոսաշրջության ամենաակտիվ սեզոնը։ Նշանակում է, որ եթե մենք երրորդ և չորրորդ եռամսյակների ընթացքում ունենանք մոտավորապես 1 միլիոն այցելություն, 300 տոկոսն ապահովվում է։ Աշխատելու դեպքում դրա հնարավորությունը կա», - ասել է նա։

В сфере туризма может быть обеспечен 300% рост – Мехак Апресян
Если в третьем и четвертом квартале 2021 года число туристических посещений составит приблизительно 1 млн., значит, в сфере туризма будет обеспечен 300% рост, заявил в эфире телеканала «Кентрон» председатель Армянской федерации туризма Мехак Апресян.
«Надеюсь, что такая возможность есть, но только в том случае, если все заинтересованные стороны – государство и частные компании – приступят к работе, реализуют необходимые мероприятия», - сказал он.
Мехак Апресян обосновал свое мнение зафиксированными в 2021 году в сфере туризма показателями: число туристических посещений в первом полугодии 2021 года составило чуть больше 239 000, что по сравнению с 2020 годом меньше на 22,2%.
«Но спад не больше 72%, как при сравнении с первым полугодием 2020 года. Если мы в первом полугодии достигли показателя 239 000, то если ничего чрезвычайного произойдет, третий квартал года всегда был самым активным сезоном туризма. Значит, если мы в третьем и четвертом квартале будем иметь приблизительно 1 млн. посещений, то обеспечим 300%. В случае надлежащей работы есть такая возможность», - сказал он.