Նախահարձակ հակառակորդը հոխորտում է, իսկ մենք բավարարվում ենք նրա հետ ամենաբարձր մակարդակով խաղաղության շուրջ բանակցություններ սկսելու առաջարկով. Սենոր Հասրաթյան
14/08/2021 11:37
Արցախի ՊԲ մամուլի նախկին քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը դատապարտել է նախահարձակ հակառակորդին արժանի պատասխան տալու փոխարեն՝ նրա հետ ամենաբարձր մակարդակով խաղաղության շուրջ բանակցություններ վարելու պատրաստակամություն հայտնելը։
Ֆեյսբուքյան իր էջում Հասրաթյանը գրել է․
«1994-ի մայիսին ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության գոտում հրադադար հաստատվելուց հետո, պաշտոնական Բաքուն, տասնամյակներ շարունակ շփման գծում նախաձեռնելով տարբեր սադրանքներ, շտապում էր կատարվածի մեղքը բարդել հայկական կողմի վրա… Նպատակը պարզ էր ու հասկանալի. հակառակորդը դրանով ցույց էր տալիս, որ ինքն անհաշտ է ստեղծված իրավիճակի հետ և, որ հեռանկարում պատերազմի վերսկսումն անխուսափելի է…
Այսօր, երբ թվում է (գոնե Ադրբեջանի առաջնորդի հայտարարությունները լսելուց), թե տասնամյակներ ձգվող հակամարտության ելքը որոշված է, այդուհանդերձ, նույն հակառակորդը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում ոչ միայն շարունակում է իր նախահարձակ սադրիչ գործողությունները, այլև կատարվածի մեղքը շտապում է բարդել հայկական կողմի վրա և դրան զուգահեռ հոխորտում «պատասխան գործողություններ ձեռնարկելու» մասին…
…Իսկ մենք այս պայմաններում բավարարվում ենք պաշտոնական հաղորդագրություններ տարածելով և, որ շատ ցավալի է, նախահարձակ հակառակորդի հետ ամենաբարձր մակարդակով խաղաղության շուրջ բանակցություններ սկսելու առաջարկով… Այնինչ, իրական խաղաղությունը գալիս է այն դեպքում, երբ դու ունակ ես վերադարձնել այն, ինչը քեզնից խլել է քո հակառակորդը… Իսկ դա ամենից առաջ հաղթողի արժանապատվությունն է…»։

Агрессивный противник угрожает, а мы довольствуемся предложением начать с ним мирные переговоры на высшем уровне – Сенор Асратян
14/08/2021 12:26
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Арцаха Сенор Асратян осудил заявление о готовности возобновить мирные переговоры с Азербайджаном на высоком, и высшем уровне вместо достойного ответа агрессивному противнику.
Сенор Асратян написал на своей странице в Facebook:
«После установления перемирия в зоне азербайджано-карабахского конфликта в 1994 году, официальный Баку, десятилетия подряд предпринимая на линии соприкосновения разные провокации, спешил взвалить вину за произошедшее на армянскую сторону … Цель была ясна и понятна: тем самым противник демонстрировал, что он не согласен с создавшейся ситуацией, что возобновления войны неизбежно в перспективе …
Сегодня, когда кажется (по крайне мере, после заявлений лидера Азербайджана), что исход продолжающегося десятилетия конфликта решен, тот же противник на различных участках линии соприкосновения противоборствующих войск не только  продолжает свои агрессивные провокационные действия, но и спешит взвалить вину на армянскую сторону и параллельно с этим угрожает "предпринять ответные действия"…
…А мы в этих условиях довольствуемся распространением официальных сообщений и, что очень прискорбно, – предложением начать переговоры вокруг мира на высшем  уровне с агрессивным противником… Между тем, реальный мир наступает в том случае, когда ты способен вернуть то, что отобрал у тебя твой противник… А это – прежде всего, достоинство победившего…».