Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն կրակոցներ է արձակել Սյունիքի Արավուս գյուղի ուղղությամբ. Արման Թաթոյան
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվել են ահազանգեր այն մասին, որ այս գիշեր ժամը 12-ից 1-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի ուղղությամբ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Այս տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանին հաստատել են գյուղի բնակիչները և պնդել, որ նշանառու կրակոցներ են արձակվել նաև ՀՀ զինված ուժերի դիրքերի վրա:
Խոսքն Արավուս գյուղի այն հատվածի մասին է, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը տեղակայված են քաղաքացիական տներից մի քանի հարյուր մետր հեռու:
Նրանց անմիջապես դիմաց են տեղակայված ՀՀ զինված ուժերը, որոնք կատարում են բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը պաշտպանելու գործառույթ:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած փաստերի` ադրբեջանական կրակոցները դադարել են Տեղի համայնքային մարմինների, ՀՀ 1-ին բանակային կորպուսի և ՌԴ սահմանապահ ծառայության հրամանատարության ժամանումից հետո:
Արավուս գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական այս գիշերվա կրակոցները հանցավոր են, խաթարում են մարդկանց բնականոն, խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Այս փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի է խախտում է: Նրանք խախտում են նաև մարդկանց սեփականության, ազատ տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքները:
Ակնհայտ է, որ մարդկանց իրավունքները հնարավոր կլինի ապահովել միայն անվտանգության գոտու պայմաններում», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана открыли стрельбу в направлении села Аравус Сюникской области – омбудсмен Армении
Защитник прав человека Армении получил сообщения о том, что этой ночью, около 12:00- 01:00, азербайджанские ВС открыли стрельбу в направлении села Аравус Сюникской области Армении, написал на своей странице в Facebook омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Эту информацию подтвердили также жители села, которые утверждают, что прицельный огонь велся также по позициям ВС Армении.
Речь идет об участке села Аравус, где вооруженные силы Азербайджана дислоцированы на расстоянии нескольких сот метров от домов гражданского населения.
Прямо перед ними размещены подразделения ВС Армении, которые защищают жизнь и безопасность мирных жителей.
Согласно собранным аппаратом Защитника прав человека фактам, выстрелы с азербайджанской стороны прекратились после прибытия представителей укрупненной общины Тех, командования первым армейским корпусом Армении и пограничной службы РФ.
Выстрелы ВС Азербайджана в направлении села Аравус этой ночью являются преступлением, нарушают мирную жизнь и безопасность людей.
Эти факты доказывают, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от армянских сел и на дорогах между общинами Сюника является нарушением права жителей Армении на жизнь. Их действия нарушают также права на собственность, свободное передвижение и другие фундаментальные права жителей.
Очевидно, что права людей можно обеспечить только в случае создания зоны безопасности», - говорится в сообщении Защитника прав человека.