Մարդկանց չի ներկայացվում կամ ճիշտ չի ներկայացվում պահեստազորային վարժանքների անհրաժեշտությունը. դա կարող է մեծ բարդություններ առաջացնել. Աբրահամյան
16/08/2021 10:39
Պաշտպանության նախարարությանը մտադրությունը պահեստազորայինների վարժանքներ կազմակերպելու վերաբերյալ տարբեր արձագանքների արժանացավ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Կարծում եմ՝ խնդիրներից մեկն այն է, որ դա կապվում է սահմանին վերջին 3 ամիսներին ստեղծված իրավիճակի հետ, ինչը, բնականաբար, չի կարող անհանգստություն չառաջացնել։
Իմ տեսանկյունից, այս վարժանքները մի քանի կարևոր նպատակ ունեն։
Հավաքների արդյունքում մասնակիցների մի մասին, հատկապես սպայական կազմին կամ նրանց, ովքեր կարճ դասընթացից հետո կարող են սպայական հաստիքի նշանակվել, պայմանագրեր են առաջարկելու, որպեսզի ներգրավեն կանոնավոր բանակի շարքեր։
Երկրորդ, հետպատերազմական շրջանում զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման քայլերից մեկն էլ՝ նման հավաքների կազմակերպումն է, որը պետք է ունենա հստակ նպատակներ և բովանդակային ընթացք։
Երրորդ, պատերազմի օրերին ծանուցումներ էր բաժանվում մարդկանց, ովքեր 10-15 տարի է արդեն երկրում չեն։ Սա կարևոր է ներկա-բացակա անելու և ցուցակները պատշաճ մակարդակի բերելու համար։
Չորրորդ, առանց մարտունակ պահեստազորի, ՀՀ զինուժն իր խնդիրների մի մասը չի կարող կատարել, ինչպիսի բարեփոխումներ էլ իրականացնի, ինչպիսի սպառազինությունն էլ ձեռք բերվի։
Հինգերորդ, աստիճանաբար, նմանատիպ հավաքների ծրագրերի փոփոխմանը զուգահեռ, պետք է մեծացնել ներգրավող պահեստազորայինների թիվը, մեծ ուշադրություն դարձնել նեղ մասնագիտական խմբերին, Հայաստանի առաջնային անվտանգային սպառնալիքներին և հնարավոր ծավալման ուղղություններին։
Կա մի մեծ բաց, որը ինչպես պատերազմի օրերին, այնպես էլ այս հավաքի շեմին, չի իրականացվում։
Քաղաքացիների հետ իրազեկման, գաղափարական աշխատանք չի իրականացվում, մարդկանց չի ներկայացվում կամ ճիշտ չի ներկայացվում այսպիսի հավաքների անհրաժեշտությունը, նպատակահարմարությունը, ինչը հատկապես հետպատերազմական ժամանակահատվածում կարող է մեծ բարդություններ առաջացնել», - գրել է Աբրահամյանը։

Людям не представляют или неправильно представляют необходимость учебно-тренировочных сборов резервистов – Тигран Абрамян
16/08/2021 12:38
Намерение министерства обороны Армении организовать учебно-тренировочные сборов резервистов вызвало различную реакцию, написал на своей странице в Facebook  депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«На мой взгляд, одной из причин является то, что это связывается с создавшейся в последние три месяца обстановкой на границе, что естественно, не может не вызывать обеспокоенность.
С моей точки зрения, эти учебно-тренировочные сборы преследуют несколько важных целей.
В результате сборов части участников, особенно офицерскому составу или тем, кто после коротких курсов может быть назначен на штатную должность офицера, будут предложены контракты, чтобы пополнить состав регулярной армии.
Во-вторых, одним из шагов повышения боеспособности Вооруженных сил в послевоенный период организация является таких сборов, которые должны иметь четкую цель и содержание.
В-третьих, в дни войны повестки раздавались людям, которые уже 10-15 лет отсутствуют из страны. Это важно для уточнения списков и их приведения в надлежащий вид.
В-четвертых, без боеспособного резерва, ВС Армении не могут выполнить часть поставленных перед ними задач, какие бы реформы не проводились, какое бы вооружение не закупалось.
В-пятых, постепенно, параллельно с изменением программ таких сборов, нужно увеличивать количество вовлекаемых резервистов, уделять большое внимание узкопрофессиональным группам, первоочередные угрозы безопасности Армении и направления возможного развертывания.
Есть большой пробел, который как в дни войны, так и в преддверие этих сборов не восполняется.
С гражданами не проводится информационная, идеологическая работа, людям не представляют или неправильно представляют необходимость, целесообразность проведения таких сборов, что может создать большие сложности, особенно в послевоенный период», - написал Тигран Абрамян.