Ադրբեջանական դիրքերը Արավուս գյուղից 200-850 մետրի վրա, իրավիճակն այսօր հանգիստ է. Գյուղապետ
Օգոստոսի 14-15-ի կրակոցներից հետո Արավուս գյուղում իրավիճակը նորմալ է, հակառակորդի կողմից նոր սադրանքներ չեն եղել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի համայնքապետ Արգամ Հովսեփյանը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակն այս պահին հանգիստ է։
«Իրենց դիրքերը գյուղից 200-850 մետրի վրա են։ Մեր դիմաց 13 դիրք ունեն, ամենամոտիկ դիրքը 200 մետրի վրա է։ Ամսի 14-15-ին են կրակել մեր 3 դիրքերի վրա, այսօր վիճակը նորմալ է», - ասաց Արգամ Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ավելի վաղ ֆեյսբուքի իր էջում տեղեկացրել էր, որ օգոստոսի 15-ին՝ գիշեր ժամը 12-ից 1-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի ուղղությամբ։ Կրակոցները դադարել են Տեղի համայնքային մարմինների, ՀՀ 1-ին բանակային կորպուսի և ՌԴ սահմանապահ ծառայության հրամանատարության ժամանումից հետո:

Позиции азербайджанцев находятся на расстоянии 200-850 метров от села Аравус, сейчас обстановка спокойная – глава муниципалитета
16/08/2021 13:55
После обстрела 14-15 августа ситуация в селе Аравус нормальная, противник не предпринял новых провокаций, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель общины Аравус Аргам Овсепян.
По его словам, сейчас обстановка спокойная.
«Позиции азербайджанцев находятся на расстоянии 200-850 метров от села. Перед селом размещены 13 азербайджанских позиций, самая близкая – на расстоянии 200 метров. 14-15 августа они открыли огонь по 3 армянским позициям, сегодня ситуация нормальная», - сказал Аргам Овсепян.
Напомним, Защитник прав человека Армении Арман Татоян сообщил, что 15 августа ночью, около 12:00- 01:00, азербайджанские ВС открыли стрельбу в направлении села Аравус Сюникской области Армении. Выстрелы с азербайджанской стороны прекратились после прибытия представителей укрупненной общины Тех, командования первым армейским корпусом Армении и пограничной службы РФ.