«Ժողովուրդ». Արցախի ԱԱԾ նախկին տնօրենը կնշանակվի ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, օգոստոսի 4-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրով ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Ստեփան Մելքոնյանն ազատվել է պաշտոնից՝ կենսաթոշակի տարիքը լրանալու հիմքով: Ասել է թե՝ երկու օր է, ինչ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնը թափուր է:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Ազգային անվտանգության ծառայությունում ակտիվ խոսակցություններ են, որ Ստեփան Մելքոնյանի տեղը ԱԱԾ տնօրենի առաջին տեղակալ են նշանակելու Արցախի ԱԱԾ նախկին տնօրեն Կամո Աղաջանյանին:
Ինչպես նախկինում գրել էինք, հնարավոր է նաև ԱԱԾ տնօրենի առաջին տեղակալ նշանակել գեներալ մայոր Եսայի Մկրտչյանին, որը ԱԱԾ հետախուզության դեպարտամենտի պետն է և համարվում է պրոֆեսիոնալ համակարգում:
Ինչևէ, մեզ հասած լուրերի համաձայն՝ արդեն որոշումը վերջնական կայացած է, և ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ջանքերի շնորհիվ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ է նշանակվելու Արցախի ԱԱԾ նախկին տնօրեն Կամո Աղաջանյանը: Աղաջանյանը Արցախի ԱԱԾ տնօրենն էր, որն ազատվեց 44-օրյա պատերազմից հետո»։

«Жоховурд»: Бывший директор СНБ Арцаха будет назначен заместителем директора СНБ Армении
Газета «Жоховурд» пишет, что 4 августа заместитель директора Службы национальной безопасности Степан Мелконян был освобожден от должности в связи с выходом на пенсию в соответствии с указом президента Армена Саркисяна. Уже два дня должность заместителя директора СНБ остается вакантной.
По сведениям издания, в СНБ муссируются разговоры, что вместо Степана Мелконяна на должность первого заместителя главы СНБ будет назначен бывший директор Службы национальной безопасности Арцаха Камо Агаджанян.
Возможно также, что первым заместителем директора СНБ будет назначен Есаи Мкртчян, который занимает сейчас пост начальника департамента разведки и считается в системе профессионалом.
«По нашим сведениям, уже принято окончательное решение, и благодаря усилиям депутата фракции «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна, заместителем директора СНБ будет назначен бывший директор СНБ Арцаха Камо Агаджанян. Агаджанян возглавлял СНБ Арцаха во время 44-дневной войны, после чего был уволен», - пишет газета.