Ադրբեջանական կողմի արարքներն ունեն մարդկանց կյանքից զրկելու դիտավորություն, խաթարում են անվտանգությունը. Թովմասյանը պահանջել է արձագանքել ՀՀ սահմանին տիրող իրավիճակին
17/08/2021 11:58
Նախօրեին հակառակորդի գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը երկու զոհ է ունեցել, Ադրբեջանը, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից բացի, օգտագործում է նաև լուսարձակող զինատեսակներ՝ փորձելով ահաբեկել սահմանամերձ հայկական գյուղերի բնակիչներին, արտահերթ նիստին հայտարարեց ԱԺ ՄԻՊ և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը՝ միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանի կողմից հայկական դիրքերի, նաև Հայաստանի բնակավայրերի ուղղությամբ ձեռնարկած ագրեսիվ ու հանցավոր գործողությունների վրա։
«Ադրբեջանական կողմի արարքներն ունեն հանցավոր բնույթ, ունեն մարդկանց կյանքից զրկելու դիտավորություն, ամբողջությամբ խաթարում են մարդկանց անվտանգությունն ու խաղաղությունը։ Ադրբեջանական ԶՈՒ-ն ամիսներ շարունակ ապօրինի գտնվում է ՀՀ տարածքում, բազմաթիվ վայրերում տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ, ինչպես նաև միջհամայնքային ճանապարհներին։ Այս փաստերն ինքնին մարդկանց իրավունքների խախտումներ են։ Այդպիսով, ադրբեջանական կողմը խախտում է նաև ՀՀ-ի բազմաթիվ քաղաքացիների սեփականության, ազատ տեղաշարժի և այլ կենսական իրավունքներ։
Ադրբեջանական կողմի նշված վայրագությունների առնչությամբ հրավիրում եմ միջազգային հանրության ուշադրությունը։ Ակնկալում եմ ԵՄ-ի, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի, ԵԽԽՎ-ի , «Եվրանեսթի», ինչպես նաև ՄԻՊ ոլորտում գործունեություն ծավալող միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների դատապարտող և կանխարգելող վճռական քայլերը», - ասաց ԱԺ ՄԻՊ և հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահը։

Действия азербайджанской стороны носят умышленный характер и направлены на убийство людей – Тагуи Товмасян обратилась к международным структурам
17/08/2021 13:18
В результате провокационных действий противника с армянской стороны есть двое погибших, Азербайджан, кроме стрелкового оружия различного калибра, использует также светозвуковые боеприпасы, пытаясь терроризировать жителей приграничных сел Армении, заявила сегодня на внеочередном заседании парламента председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
Она обратила внимание международных структур на предпринятые Азербайджаном агрессивные и преступные действия в направлении армянских позиций, а также населенных пунктов Армении.
«Действия азербайджанской стороны носят преступный характер, направлены на намеренное убийство людей и полностью нарушают мир и безопасность. ВС Азербайджана на протяжении месяцев находятся на территории Армении, на  многочисленных участках размещены в непосредственной близости от армянских сел, а также межобщинных дорог. Эти факты являются нарушением прав человека. Азербайджанская сторона нарушает тем самым право на собственность, свободное передвижение и другие фундаментальные права многочисленных граждан Армении.
Обращаю внимание международного сообщества на указанные варварства азербайджанской стороны. Ожидаю в этой связи решительных шагов и осуждения ЕС, ООН, ОБСЕ, СЕ, ПАСЕ, «Евранест», а также авторитетных международных правозащитных организаций», - сказала Тагуи Товмасян.