Ինչո՞ւ է ստեղծված վիճակը բացատրվում տեղումների բացակայությամբ, եթե Փաշինյանը աշխարհացունց հայտարարություններ էր անում Սևանի մակարդակի և ջրամբարների լցվածության մասին․ Մինասյան
17/08/2021 13:03
Ինչո՞ւ է այս վիճակը մեկնաբանվում տեղումների բացակայությամբ այն դեպքում, երբ Նիկոլ Փաշինյանն այս տարի աշխարհացունց հայտարարություններ էր անում (Սևանի մակարդակի բարձրացման-խմբ․) «աննախադեպության» մասին, ավելին, ջրամբարների լցվածության ցուցանիշներ կային, խորհրդարանում հարց բարձրացրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ տարօրինակ համարելով, որ նման հնարավորությունների պարագայում Հայաստանում ոռոգման ջրի մեծ պակաս է զգացվում։
Մինասյանը ինքն էլ պատասխանեց իր հնչեցրած հարցին՝ ասելով, որ նշված հայտարարությունները հնչել են կոնկրետ ժամանակաշրջանում, ուստի ունեին կոնկրետ պատճառ։
«Պատճառը մեկն է՝ քաղաքական ընտրություններ։ Հանեք, ցուցանիշները նայեք։ Հունիսի 21-ի դրությամբ մենք ունեցել ենք 31 միլիոն խմ-ից ավելի բացթողնում Սևանից, քան նախորդ տարի է եղել։ Սա ի՞նչ է․ հանրային, պետական միջոցների ուղղակի փոշիացում կամ տրամադրում հատուկ նպատակով՝ ընտրական գործընթաց», - ասաց նա։

Почему создавшая ситуация объясняется отсутствием осадков, если Никол Пашинян делал громогласные заявления об уровне воды в озере Севан и наполненности водохранилищ – Арцвик Минасян
17/08/2021 14:33
Почему эта ситуация обуславливается отсутствием осадков в том случае, когда Никол Пашинян в этом году делал громогласные заявления о «беспрецедентности» (повышения уровня воды в озере Севан – ред. Aysor.am), более того, представлял показатели наполненности водохранилищ. Об этом заявил сегодня в парламенте депутат фракции «Армения» Арцвик Минасян, посчитав странным, что в таких условиях в Армении ощущается нехватка оросительной воды.
Арцвик Минасян сам ответил на этот вопрос, сказав, что указанные заявления были озвучены в конкретный период, посему имеют конкретную причину.
«Причина одна – политические выборы. Снимите показатели, посмотрите. По состоянию на 21 июня отпуск воды из озера Севан составил на 31 млн. кубических метров больше, чем в прошлом году. Что это? Прямое распыление общественных государственных средств или это сделано со специальной целью – процесс выборов», - сказал Арцвик Минасян.
Отметим, что сегодня на внеочередном заседании парламента Армении обсуждается  проект о внесении дополнений в закон «Об утверждении годовых и комплексных программ мероприятий по восстановлению, сохранению, воспроизведению и использованию экосистемы озера Севан».