Մենք համարում ենք, որ դա ճիշտ քաղաքականություն է՝ պատվաստվելուց հրաժարվողը պետք է անընդհատ ՊՇՌ թեստ հանձնի․ Անահիտ Ավանեսյան
18/08/2021 11:00
Մենք համարում ենք, որ դա ճիշտ քաղաքականություն է․ եթե անձը հրաժարվում է պատվաստվելուց, ուրեմն անընդհատ պետք է ՊՇՌ թեստ հանձնի, որպեսզի հավաստի լինի նրա՝ վարակված չլինելու փաստը, և մարդը աշխատանքի հաճախելիս չվարակի իր կոլեգաներին, չվարակի տրանսպորտում այլ անձանց, խանութում իր շուրջ գտնվող քաղաքացիներին, «Հանրային հեռուստաընկերության» եթերում ասել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Մենք արդեն իսկ մշակել ենք որոշակի փոփոխությունների փաթեթ, որն առաջիկայում կընդունվի, և հոկտեմբերի 1-ից դիտարկում ենք պատվաստված չլինելու պարագայում ժամանակ առ ժամանակ ՊՇՌ թեստ հանձնելու պարտականությունը, որովհետև սա միայն կոնկրետ անձի առողջությանը չի վերաբերում», - հավելել է նա։
Նշված փոփոխությունները, ինչպես նշել է Ավանեսյանը, վերաբերելու են բոլոր տեսակի տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող ընկերությունների, այդ թվում՝ հանրային սննդի օբյեկտների աշխատակիցներին, ինչպես նաև ուսումնական հաստատություններին, պետական կառավարման մարմիններին։
«Կարգավորումն այսպիսինն է․ բոլոր տեսակների տնտեսական գործունեությամբ զբաղվողներից գործատուները պետք է պահանջեն ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխան կամ, եթե անձը պատվաստված է, սերտիֆիկատը կամ հավելվածը։ Մեր նախնական պահանջը վերաբերելու է աշխատակիցներին։ Մենք դրանով կպատրաստվենք դպրոցական տարվան։ Նաև տեսնում ենք, որ հանրային սննդի օբյեկտները այս օրերին բավականին ծանրաբեռնված են։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք դիմակայելու կորոնավիրուսի առաջիկա ալիքին, և տնտեսական գործունեության այս բոլոր տեսակները պետք է պարտավորություն վերցնեն՝ աշխատակիցներից պահանջելու պատվաստում կամ բացասական թեստեր։ Պետական կառավարման մարմինները և ուսումնական հաստատությունները ևս պետք է ենթարկվեն այս դրույթին», - ասել է Անահիտ Ավանեսյանը։

Мы считаем, что это правильная политика: отказавшиеся от вакцинации, должны постоянно сдавать ПЦР-тест – Анаит Аванесян
18/08/2021 12:40
Мы считаем, что это правильная политика: если человек отказывается от вакцинации, значит, постоянно должен сдавать ПЦР-тест, чтобы достоверно подтвердить, что не заражен, не заражать коллег на работе, пассажиров в транспорте, других людей в магазине, заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян в эфире Общественного телевидения Армении.
«Мы уже разработали пакет определенных изменений, который будет принят в ближайшее время. С 1-го октября будем рассматривать обязательство сдавать время от времени ПЦР-тест в случае отказа от вакцинации, поскольку это касается не только конкретного человека», - сказала она.
Как отметила Анаит Аванесян, указанные изменения касаются компаний, которые занимаются всеми видами хозяйственной деятельности, в том числе, работников объектов общественного питания, а также учебных заведений, органов государственного управления.
«Регулирование такое: работодатели должны требовать отрицательный ответ на ПЦР-тест, а если лицо вакцинировано – сертификат или приложение. Наше предварительное требование касается работников. Таким образом, мы подготовимся к учебному году. Мы видим также, что объекты общественного питания в эти дни довольно перегружены. Мы должны быть готовы противостоять предстоящей волне коронавируса и все эти предприятия должны взять на себя обязательство требовать от работников либо пройти вакцинацию или представить отрицательный тест на коронавирус. Органы государственного управления и учебные заведения также должны подчиняться этому требованию», - сказала Анаит Аванесян.