Մարդիկ ունեն ֆինանսական կապիտալ, կապեր, դրանք մոբիլիզացնելով՝ Հայաստանում տնտեսական աճ կապահովվի․ նախարար
18/08/2021 17:24
Շատ կարևոր է, որպեսզի մեր քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը հասկանա, որ իր անձնական ներդրումը երկրի կայացման մեջ, ապահովելու է թե՛ իր անձնական բարեկեցության աճը, թե՛ մեր երկրի տնտեսական ու, իհարկե, անվտանգային կայացումը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ներկայացնելով տնտեսական 7 կամ 9 տոկոսանոց աճին հասնելու իր պատկերացրած գործիքակազմը։
«Ամենակարևոր ռեսուրսը հայ ազգի ռեսուրսն է։ Չեմ ուզում առանձնացնել Հայաստանում և Հայաստանից դուրս բնակվողներին, բայց այն ահռելի ռեսուրսը, որն ունենք, բայց դեռևս չենք կարողանում լավ օգտագործել, պետք է կարողանանք լավ օգտագործել։ Ո՛չ միայն մարդկային կապիտալը․ մարդիկ ունեն նաև ֆինանսական կապիտալ, նաև կապեր, ու այդ բոլոր մարդկանց բոլոր կապերը, բոլոր ֆինանսական ռեսուրսները կամ դրանց մի մասը մոբիլիզացնելը արդեն շատ-շատ մեծ ռեսուրս է, որպեսզի Հայաստանի տնտեսական աճն ապահովվի։ Իհարկե, այստեղ շատ կարևոր են նաև թե՛ ԵՄ-ի, թե՛ այլ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում հնարավոր կամ հասանելի ռեսուրսները», - ասաց Քերոբյանը։

У людей есть связи, финансовый капитал, мобилизовав их, мы обеспечим в Армении экономический рост – Ваан Керобян
Очень важно, чтобы каждый гражданин Армении понял, что его личный вклад в развитие государства обеспечит как рост его личного благосостояния, так и становление нашей страны с точки зрения экономики и безопасности, заявил сегодня журналистам после заседания правительства министр экономики Армении Ваан Керобян, представив инструментарии достижения 7% или 9% экономического роста.
«Самый важный ресурс – это ресурс армянского народа. Не хочу отделять живущих в Армении и тех, кто живет за ее пределами, но тот огромный ресурс, который мы имеем, но пока не можем хорошо использовать, мы должны научиться использовать. Не только человеческий капитал: у людей есть также финансовый капитал, связи, и мобилизация всех связей всех этих людей, всех финансовых ресурсов или их части – уже очень большой ресурс, чтобы обеспечить в Армении экономический рост. Конечно, здесь очень важны также возможные или доступные ресурсы в результате эффективного сотрудничества и с ЕС, и с другими международными партнерами», - сказал Ваан Керобян.