«Ժողովուրդ». Ծառուկյան-Փաշինյան հանդիպումը տվեց իր արդյունքը. որոշել են «ներել»
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազգային անվտանգության ծառայությունը «փակել է» Գագիկ Ծառուկյանի քրեական գործը: Ավելին՝ իրավապահ համակարգում կատակում են, որ քրեական գործով այնքան գործ չի արվել, որ թղթապանակների վրա փոշի է նստել: Ինչո՞ւ ԱԱԾ-ն որևէ քայլ չի անում ԲՀԿ առաջնորդի քրեական գործով՝ հաշվի առնելով 2020 թվականի ԱԱԾ-ի գերակտիվ գործողությունները վերջինիս մասով, խուզարկությունները, նրան մի քանի անգամ ԱԱԾ հրավիրելը և, իհարկե, պատերազմի օրերին կալանավորելը։ Գուցե այն ժամանակ հրահանգ կար իշխանությունների կողմից, իսկ հիմա որոշել են «ներել»:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, բավարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք տալու համար։ Նա չէր ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Հունիսի 16-ին Ազգային ժողովը փակ քվեարկություններով հավանություն էր տվել պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից և ազատությունից զրկելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությանը:
Հ. Գ. Հիշեցնենք, որ ArmLur.am-ը գրել էր, որ օգոստոսի 16-ին Գագիկ Ծառուկյանը գնացել էր ՀՀ կառավարություն և հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանին։ Վերջինններս մոտ 1,5 ժամ զրույց են ունեցել»։

«Жоховурд»: Встреча Царукян – Пашинян дала результат, решили «простить»
Служба национальной безопасности «закрыла» уголовное дело Гагика Царукяна. Более того, в правоохранительной системе шутят, что по уголовному делу так долго не проводилось действий, что папки покрылись слоем пыли, пишет газета «Жоховурд».
«Почему СНБ не предпринимает шагов по делу лидера партии «Процветающая Армения», учитывая сверхактивные действия СНБ в отношении последнего – аресты, вызовы в СНБ и, конечно, арест в дни войны? Может тогда был приказ со стороны властей, а сейчас решили «простить»?
Напомним, 25 сентября 2020 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна, удовлетворил ходатайство следователя СНБ об аресте председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
16 июня парламент Армении проголосовал за удовлетворение ходатайства генпрокурора Армении о лишении руководителя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна депутатской неприкосновенности и начале против него уголовного преследования.
P.S. Ранее ArmLur.am сообщал, что 16 августа Гагик Царукян встречался в правительстве с Николом Пашиняном. Встреча Царукяна с Пашиняном длилась около полутора часов», - пишет газета.