«Փաշինյանի հայացքը կտրուկ փոխվեց, նա շեշտեց, որ Բորիս Ավագյանը չի կարող լինել հանձնաժողովի կազմում»․ անհետ կորածի հարազատ
19/08/2021 13:44
Գերիների և անհետ կորածների հարազատներն ու ծնողները, որոնք բողոքի ակցիա էին անցկացնում ԱԱԾ շենքի մոտ, այժմ ԱԱԾ պետ Արմեն Աբազյանի հետ հանդիպման են։ Մինչ հանդիպումը, լրագրողների հետ զրույցում, նրանք մանրամասներ պատմեցին պատերազմից հետո որոնողական աշխատանքների ընթացքից, նաև Փաշինյանի հետ իրենց հանդիպումներից։
Հարազատներից մեկը նշեց օրինակ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կտրուկ մերժել է գերիների և անհայտ կորածների հարցով հանձնաժողով ստեղծելու դեպքում՝ ծնողներից և կառավարության ներկայացուցիչներից բացի, այդ հանձնաժողովում նաև Արցախի ԱԻՊԾ նախկին փոխտնօրեն Բորիս Ավագյանին ընդգրկելու առաջարկը, և դա արել է՝ Ավագյանի քաղաքական հայացքների պատճառով։ Իսկ հանձնաժողովն այդպես էլ չի ստեղծվել։
«Մեր առաջնահերթ խնդիրը մեր երեխաներին գտնելն է։ Բորիս Ավագյանի հետ մենք մի քանի անգամ համագործակցեցինք, բայց վերջին անգամ, երբ ծնողներից մեկն առաջարկեց հանձնաժողով ստեղծել, վարչապետին առաջարկ ուղղեցինք, որ հանձնաժողովում ներառված լինեն 3 ծնող, Բորիս Ավագյանը, որը կապեր ունի և 3 հոգի կառավարությունից, վարչապետը մերժեց, ասաց՝ ես Բորիս Ավագյանին չեմ թողնի, որ լինի այդ հանձնաժողովում։ Նրա հայացքը կտրուկ փոխվեց, շեշտեց, որ Ավագյանը չի կարող լինել այդ հանձնաժողովում»,- ասաց անհայտ կորած զինծառայողի հարազատը։
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից, որի որդին ևս անհայտ կորած է, հայտարարեց, որ երբ պատերազմից հետո իրենք Արցախում են եղել և մասնակցել են որոնողական աշխատանքներին, Հայաստանից ոչ մի պաշտոնյա չի հետաքրքրվել տեղի ունեցող գործընթացներով։
«Այդ ժամանակ որոնողական աշխատանքներով, բանակցություններով զբաղվել են Արցախի ԱԻՊԾ-ից Մեխակ Արզումանյանը։ Եթե ինչ-որ բան չէր ստացվում, գալիս էր Կարեն Սարգսյանը, որն  այսօր Արցախի ՆԳ նախարարն է, Մուրադովը։ Կարմիր Խաչը կանգնած էր դիտողի կարգավիճակում, և վերջ։ Եվ երկու ծնող։ Ինչ արել են, միայն Արցախի իշխանություններն են արել։ Այստեղից ոչ ոք չի եկել, չի հարցրել՝ ի՞նչ եք անում, ի՞նչ է կատարվում, ո՞ւմ հետ եք խոսում»,- ասաց նա։

«Взгляд Пашиняна резко изменился, он отметил, что Авагян не может быть в составе этой комиссии» – родственник без вести пропавшего военнослужащего
19/08/2021 14:20
Родственники военнопленных и без вести пропавших лиц, проводящие акцию протеста у здания Службы национальной безопасности, встречаются сейчас с директором СНБ Арменом Абазяном. До встречи с главой СНБ, они рассказали журналистам о процессе поисковых работ после войны, а также о встречах с Николом Пашиняном.
Один из родителей отметил, что Никол Пашинян резко отклонил предложение о включении в состав комиссии по вопросу военнопленных и без вести пропавших кроме родителей и представителей правительства также бывшего заместителя главы Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах Бориса Авагяна. Однако комиссия так и не была создана.
«Наша первоочередная задача – найти своих детей. Мы несколько раз сотрудничали с Борисом Авагяном, но в последний раз, когда один из родителей предложил создать комиссию, мы представили предложение премьер-министру, чтобы в комиссию входили три родителя, Борис Авагян, у которого есть связи, и 3 человека из правительства. Премьер-министр отказал, сказал: я не позволю, чтобы Борис Авагян был в этой комиссии. Его взгляд резко изменился, он отметил, что Авагян не может быть в составе этой комиссии», - сказал родственник без вести пропавшего военнослужащего.
Другой участник акции, чей сын также пропал без вести, заявил, что когда они после войны находились в Арцахе и участвовали в поисковых работах, ни один чиновник из Армении не интересовался происходящими процессами.
«Тогда поисковыми работами, переговорами занимался Мехак Арзуманян из Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха. Если что-то не получалось, приходил Карен Саркисян, который сейчас занимает пост министра внутренних дел Арцаха, Мурадов. Красный крест был в роли наблюдателя, и все. И еще два родителя. Все что сделали, сделали только власти Арцаха. Отсюда никто не участвовал, не спрашивал: что делаете, что происходит, с кем говорите?» - сказал он.