«Այլևս համբերություն չունենք, վարչապետն ասում է, եթե գերիներին չեն տալիս, ես ի՞նչ անեմ». գերիների և անհայտ կորածների հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացնում ԱԱԾ շենքի մոտ
19/08/2021 12:18
Գերիների և անհայտ կորածների հարազատները հավաքվել են ԱԱԾ շենքի մոտ՝ պահանջելով որոշակի տեղեկատվություն տրամադրել իրենց զավակների ճակատագրի վերաբերյալ կամ գործնական քայլեր անել՝ նրանց գտնվելու վայրը պարզելու, կամ, զոհված լինելու պարագայում, մարմինները գտնելու և վերադարձնելու ուղղությամբ։
Ծնողներից ոմանք նշում են, որ պատկան կառույցներին տեսանյութեր են տրամադրել, որտեղ երևում են հայ զինծառայողների մարմիններ, սակայն դրան ևս որևէ քայլ այս ամբողջ ընթացքում չի հաջորդել։
Հավաքված ծնողները պատմում են, որ 10-11 ամիս է՝ անընդհատ դիմում են բոլոր կառույցներին, հանդիպել են նաև Նիկոլ Փաշինյանի հետ, բայց լսում են միայն համբերությամբ զինվելու հորդոր, ոչ մի կառույցից ոչ մի գործանական քայլ չեն տեսել։
«Վերջին տվյալներով հայտարարում են, որ ունենք 244 անհայտ կորածներ, մենք դրան էլ չենք հավատում արդեն։ Ոչ մի թվի չենք հավատում։ Մենք այլևս համբերություն չունենք, որովհետև բոլոր կառույցներում պտտվել ենք, մեր խնդրանքներին ի պատասխան՝ նորմալ աշխատանք չի կատարվում։ Այսօր ոչ ոքի պետքը չէ, որ ունենք զոհված երեխաներ։ Մարմինները տեսնում ենք, և այդ մարմիններն իրենք չեն բերում»,- ասաց հավաքված ծնողներից մեկը։
ԱԱԾ շենքի մոտ գտնվող մեկ այլ ծնող էլ նշեց․ «Ամեն անգամ խոստանում են՝ գնացեք, ամեն ինչ կանենք։ Մեզ վերջին անգամ ԱԱԾ-ից պատասխանել են՝ սպասեք մինչև ամսի 15-ը, հաստատ պատասխան կունենաք, բայց 4 օր անցել է ամսի 15-ից, և ոչ մի պատասխան չունենք, ոչինչ չեն անում»։
Անհայտ կորած զինծառայողի ծնողն էլ դրվագ պատմեց Նիկոլ Փաշինյանի հետ վերջին հանդիպումից։
«Երբ ես վերջին անգամ հանդիպեցի, վարչապետը զարմանալի հայտարարություն արեց. ասաց, որ հնարավոր է, որ մեր երեխաներն Ադրբեջանում գերեվարված լինեն, բայց որ չեն տալիս, ես ի՞նչ անեմ։ Ես հարցնում եմ իրենց, ասում եմ՝ գերիներ ունե՞նք, ասում են՝ չէ։ Հետո օրինակ բերեց գրիչը։ «Գրիչը գրպանում է, ասում եմ՝ տուր, ասում են՝ գրիչ չունեն»։ Ես հարցրեցի․ «Եվ ի՞նչ»։ «Եվ վերջ»։ Վարչապետի պատասխանն է»,- ասաց բողոքի ակցիայի մասնակիցը։

«Наше терпение иссякло. Премьер говорит: что мне делать, если пленных не возвращают?» – родственники военнопленных и без вести пропавших проводят акцию протеста у здания СНБ
Родственники военнопленных и без вести пропавших лиц собрались у здания Службы национальной безопасности, требуя предоставить информацию о судьбе их детей или предпринять действенные шаги для выяснения их местонахождения, в случае их гибели –поиска и возвращения останков.
Некоторые из родителей отмечают, что предоставили надлежащим структурам видео, на которых видны тела военнослужащих, однако каких-либо действий за все это время не предпринято.
Родители рассказывают, что уже 10-11 месяцев постоянно обращаются во все структуры, встречались также с Николом Пашиняном, но слышат только призывы набраться терпения и фактических шагов никто не сделал.
«Объявляют, что по последним данным, у нас 244 без вести пропавших, мы уже не верим этому. Ни одной цифре не верим. Наше терпение уже иссякло, потому что мы побывали во всех структурах, но в ответ на нашу просьбу нет нормальной работы. Сегодня никому не нужно, что есть погибшие дети. Мы видим тела, но эти тела не они приносят», - сказали собравшиеся у здания СНБ родители.
«Каждый раз обещают, говорят: идите, мы все сделаем. В последний раз нам ответили в СНБ: ждите до 15 числа, ответ точно будет, но с 15 числа прошло 4 дня, а у нас нет никакого ответа. Ничего не говорят», - отметил один из родителей.
Родитель пропавшего без вести военнослужащего рассказал эпизод последней встречи с Николом Пашиняном.
«Когда я в последний раз встречался, премьер-министр сделал удивительное заявление: сказал, что возможно, наши дети находятся в плену в Азербайджане, но что мне делать, если не возвращают. Я спрашиваю их, говорю: у нас есть пленные, мне отвечают, нет. Потом привел пример с ручкой: "Ручка в кармане, говорю, дайте, мне отвечают, ручки нет". Я спросил: "И что дальше?". "И все". Это ответ премьер-министра», - рассказал участник акции протеста.