Վարժական հավաքները շատ կարևոր են. հասարակությունը յուրաքանչյուր պահի պետք է ամեն ինչի պատրաստ լինի. ռազմական փորձագետ
20/08/2021 15:55
Վարժական հավաքները շատ կարևոր են. կարևոր են առաջին հերթին հասարակության համար, որպեսզի մարդիկ յուրաքանչյուր պահի ամեն ինչի պատրաստ լինեն։ 44-օրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ մենք չենք տիրապետում նույնիսկ հրաձգային զենքի նվազագույն պահանջներին, ուր մնաց՝ հրետանուն և մնացածին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը։
«Տարիներ շարունակ մեր երկրում պահեստազորայինների վարժանքները տեղի չեն ունեցել կամ կրել են ձևական բնույթ՝ զուտ թղթի վրա։ Մարդիկ մեկ-երկու՝ առավելագույնը 15 օրով, գնացել են վրանային ճամբարի նման մի տեղ և հետ եկել։ Իսկ հիմա, կարծես թե, նպատակ կա իրականում կազմակերպել այդ երկարաժամկետ վարժանքները», - նշեց նա։
Ռազմական փորձագետը շեշտեց՝ հայ հասարակությունը պետք է գիտակցի, որ այս տարածաշրջանում չի կարող ապրել բացառապես քաղաքացիական կյանքով. մեր կյանքի մի մասը պետք է պարտադիր կազմի զինվորական պատրաստականությունը։
Հիշեցնենք, որ ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ 2021 թվականի օգոստոսի 25-ից մինչև նոյեմբերի 25-ը հայտարարվում է պահեստազորի առաջին խմբի առաջին կարգում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների եռամսյա վարժական հավաքներ: Ըստ անհրաժեշտության, հավաքների մասնակիցները կներգրավվեն նաև մարտական հերթապահության։

Учебно-тренировочные сборы очень важны: общество в любой момент должно быть готовы ко всему – военный эксперт
20/08/2021 16:42
Учебно-тренировочные сборы очень важны и в первую очередь для общества, чтобы люди в любой момент были готовы ко всему, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Карен Ованнисян.
По его словам, 44-дневная война показала, что мы не владеем даже минимальными требованиями безопасности при обращении со стрелковым оружием, не говоря уже об артиллерии и других видах оружия,
«На протяжении лет в нашей стране не проводились учебно-тренировочные сборы резервистов или они имели формальный характер, просто на бумаге.  Люди на два-три дня, максимум 15 дней, ехали в какие-то места типа палаточных лагерей, потом возвращались. А сейчас, кажется, поставлена цель в действительности организовать трехмесячные сборы», - отметил он.
Военный эксперт отметил, что армянское общество должно осознать, что в этом регионе не может жить исключительно гражданской жизнью: военная подготовка должна обязательно стать частью нашей жизни.
Напомним, согласно сообщению Минобороны Армении, с 25 августа по 25 ноября 2021 года объявляются трехмесячные учебно-тренировочные сборы для рядовых, унтер-офицеров и личного состава запаса первой группы резервистов. При необходимости участники сборов будут привлечены к воинской службе.