Սահմանագծումն ու սահմանազատումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի են ունենալու՝ առանց ղարաբաղյան հարցի, բայց դրանք ԼՂ-ի խնդրի շուրջ բանակցությունների դետալներ են․ Գրիգորյան
21/08/2021 10:07
Այս պահին սահմանազատման և սահմանագծման քննարկումներում Արցախի հարց գոյություն չունի։ Արցախի հարցով գոյություն ունի եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատը, «Հանրային հեռուստաընկերության» եթերում հայտարարել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի է ունենալու՝ «առանց ղարաբաղյան հարցի»։
«Ղարաբաղյան հարցի համար կա հատուկ ֆորմատ, և դա միակ ֆորմատն է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատը, որից դուրս Ղարաբաղի հարցը չի քննարկվել», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Գրիգորյանը, արձագանքելով Իլհամ Ալիևի առաջարկած «խաղաղության պայմանագրին», նշել է, որ «խաղաղության լավագույն պայմանագիրը» արցախյան հիմնախնդրի լուծման շուրջ բանակցություններն են, իսկ դրա «դետալներ են» սահմանազատումն ու սահմանագծումը։
«Մենք Ալիևից այդպիսի առաջարկ չենք ստացել՝ «խաղաղության պայմանագիր» կլինի, թե ինչ կլինի։ Բայց դրա մասին մենք դիրքորոշում ունենք։ Խաղաղության պայմանագիրը հնարավոր է կնքել ԼՂ-ի հիմնախնդրի լուծումով։ ․․․ Մենք պատրաստ ենք ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում ԼՂ-ի խնդրի համապարփակ և երկարաժամկետ լուծման շուրջ բանակցություններ սկսել, և դա կլինի լավագույն «խաղաղության պայմանագիրը»։ Սա է «խաղաղության պայմանագրի» ճանապարհը։ Իսկ դրա դետալներ են, օրինակ, սահմանազատումն ու սահմանագծումը», - ասել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սահմանագծման և սահմանագծման՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, սակայն Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրան։

Делимитация и демаркация между Арменией и Азербайджаном будет происходить без карабахского вопроса – Армен Григорян
21/08/2021 11:23
В обсуждениях по вопросу делимитации и демаркации границ с Азербайджаном не затрагивается вопрос Арцаха. По этому вопросу есть трехстороннее заявление, а также формат Минской группы ОБСЕ, заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян в эфире Общественного телевидения Армении.
По его словам, процесс делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном будет происходить «без карабахского вопроса».
«Для карабахского вопроса есть специальный формат и это единственный формат – формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вне которого вопрос Нагорного Карабаха не обсуждается», - сказал он.
Касаясь предложенного Ильхамом Алиевым «мирного договора», Армен Григорян отметил, что «лучший мирный договор» – это переговоры по урегулированию карабахского конфликта, а делимитация и демаркация – «детали» этого процесса.
«Мы не получали от Алиева предложения о подписании мирного договора. Но у нас есть четкая позиция относительно этого. Мирный договор можно подписать после урегулирования нагорно-карабахского конфликта. … Мы готовы начать переговоры вокруг всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ, и это будет лучшим «мирным договором». Это путь к «мирному договору». А делимитация и демаркация – его детали», - сказал он.
Армен Григорян добавил, что Армения готова к делимитации и демаркации границ с Азербайджаном, однако Азербайджан не готов к этому.
«Вопрос Нагорного Карабаха не связан с делимитацией и демаркацией. Это отдельные вопросы», - отметил он.