Մենք պարտավոր ենք վերագտնել մեզ․ Սենոր Հասրաթյան
Արցախի ԶՈՒ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին պետ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հիշեցրել է, թե ինչպես հայկական ուժերը 28 տարի առաջ՝ այս օրը, կոտրելով հակառակորդի դիմադրությունը, վերահսկողության տակ առան Ջաբրայիլի (Ջրական) ռազմակայանը։
Ուղիղ 28 տարի առաջ՝ այս օրը, համաձայն ԼՂՀ Ինքնապաշտպանության կոմիտեի թիվ 011 մարտական հրամանի, Կենտրոնական (Ստեփանակերտի) պաշտպանական շրջանը (հրամանատար՝ Սամվել Կարապետյան) խնդիր ստացավ 4 միավոր տանկերի, 3 հետևակի մարտական մեքենայի, հրետանային մարտկոցի և հակատանկային միջոցների օժանդակությամբ, նախ ազատագրել դեռևս հակառակորդի վերահսկողության տակ գտնվող Հադրութի շրջանի տարածքները, ապա շարունակել առաջխաղացումը դեպի Ջաբրայիլ:
Մարտական օպերացիայի ընթացքում Ստեփանակերտի զորամասի գործողություններին ձախ թևից աջակցում էր Հադրութի պաշտպանական շրջանի զինուժի մի մասը, խնդիր ունենալով՝ կանխել հակառակորդի օժանդակ ուժերի մուտքը Հորադիզ ռազմակայանից դեպի հարավային մարտական գործողությունների գոտի: Առաջադրանքը կատարվեց փայլուն կերպով:
Օգոստոսի 23-ին հայկական ուժերն, անցնելով գրոհի, հաշված ժամերի ընթացքում կոտրեցին հակառակորդի դիմադրությունը և վերահսկողության տակ առան Ջաբրայիլ ռազմակայանը...
...28 տարի առաջ ՄԵՆՔ այդպիսինն էինք՝ նպատակային ու պարտադրող. իսկ այսօ՞ր... ՄԵՆՔ պարտավոր ենք նորից վերագտնել ՄԵԶ...
Հ.Գ. Եվ, որպես ամփոփում, մի հետգրություն բոլոր նրանց համար, ովքեր, ինքնախաբեությամբ տարված, պատմությունը դիտարկում են 100 տարվա կտրվածքով. Ջաբրայիլ բնակավայրը մինչև 1750 թվականը, Ջրական հայկական անվամբ, մտնում էր պատմական Արցախ նահանգի Դիզակի մելիքության մեջ, որտեղ բնակիչները հայեր էին և ունեին պարսկական հպատակությամբ տեղական հայկական ինքնավարություն...», - գրել է Սենոր Հասրաթյանը։

Сенор Асратян: Мы обязаны вновь обрести себя
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах полковник ВС Сенор Асратян напомнил на своей странице в Facebook о том, как 28 лет назад в этот день, сломив сопротивление противника, был взят под контроль Джабраил (Джракан).
«Ровно 28 лет назад в этот день, согласно боевому приказу номер 011 Комитета сил самообороны НКР, перед Центральным оборонительным районом (Степанакерт, командир Самвел Карапетян) была поставлена задача: при поддержке 4 единиц танков, 3 боевых машин пехоты, артиллерийской батареи и противотанковых средств, сначала освободить находящиеся еще под контролем противника территории Гадрутского района, затем продолжить продвижение в сторону Джабраила.
В ходе боевой операции действиям воинской части Степанакерта поддержку с левого фланга оказывала часть вооруженных сил оборонительного района Гадрута, задачей которой было предотвратить вторжение вспомогательных сил противника в Горадиз с военной базы на южную зону боевых действий. Задача была выполнена блестяще.
23 августа армянские силы, перейдя в наступление, за считанные часы сломили сопротивление противника и взяли под свой контроль военную базу в Джабраиле ...
... 28 лет назад МЫ были такими, целеустремленными и в роли диктующего. А сегодня?.. МЫ обязаны вновь обрести СЕБЯ…
P.S. И, как обобщение, мой постскриптум для всех, кто, одержимый самообманом, рассматривает историю в разрезе 100 лет. До 1750 года населенный пункт Джабраил, с армянским названием Джракан, входил в состав меликства Дизак исторической области Арцах, население которого составляли армяне, у них была местная армянская автономия в рамках персидского владычества ... », - написал Сенор Асратян.