Այսօրվա իշխանություններն ուզում են տոտալ մենիշխանություն և դիկտատուրա հաստատել. Չարչյանը պետք է ազատ արձակվի․ «Հայաստան» դաշինքի անդամներ
23/08/2021 15:59
Պրոֆեսոր Չարչյանը մեկ ամսից ավելի՝ ազատության մեջ էր, նա ստանձնել է պատգամավորի մանդատ։ Այս երկու հանագամանքները, որոնք բացառում են կալանավորումը՝ որպես խափանման միջոց, այսօրվա դատական համակարգի համար ունեցել են զրո նշանակություն,  «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանին կալանավորելու որոշման կապակցությամբ հրավիրված հրատապ ասուլիսում հայտարարեց փաստաբան, այժմ նույն խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ռուբեն Միթարյանը, ով կայացրել է Չարչյանին կալանավորելու որոշումը, «նոր դատավոր չէ՝ այս իշխանություններին ծառայելու տեսանկյունից»։ Վարդևանյանը հիշեցրեց, որ 2018 թ․ դեկտեմբերին հենց նա է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու ցուցումը կատարել։
«Այսօրվա իշխանությունները հետապնդում են իրականացնում այն անձանց և ուժերի նկատմամբ, որոնք հակադրվում են այսօրվա կառավարման համակարգին։ Իշխանություններն ուզում են տոտալ մենիշխանություն կազմակերպել ՀՀ-ում։ Սա հակաօրինական երևույթ է, պարոն Չարչյանը պետք է ազատ արձակվի։ Անկասկած, «Հայաստան» դաշինքի գործունեության ընթացքում համապատասխան վերաբերմունք լինելու է այսօրվա իշխանությունների նկատմամբ», - ասաց խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն էլ անդրադարձավ ոչ միայն Սյունիքի համայնքապետերի, «Հայաստան» խմբակցության մյուս պատգամավորների, այլև իրենց դաշինքի համակիրների նկատմամբ հետապնդումներին։
«Ունենք 3 պատանդառված պատգամավոր, պատգամավորության 5 պատանդառված թեկնածու, համայնքների ղեկավարներ, բազմաթիվ քրգործերով «Հայաստան» դաշինքին ու ընդդիմությանն աջակցած անձանց ապօրինի հետապնդումներ։ Այս իշխանությունը՝ Հայաստանին պարտության տարած, դավադիր պատերազմում ներքաշած, այսքան կորուստներ բերած և, ըստ էության, օտարի օրակարգը սպասարկող իշխանությունը, հետևողականորեն պայքար է մղում հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ։ Ոչ ավել, ոչ պակաս, դիկտատուրա հաստատելու գործողություններ է կատարում, ու չի էլ խորշում այս մասին բարձրաձայն արտահայտվելուց», - ասաց նա։

Сегодняшние власти хотят установить тотальный авторитаризм и диктатуру: Армен Чарчян должен быть освобожден – члены блока «Армения»
23/08/2021 17:00
Профессор Армен Чарчян находился на свободе больше одного месяца, он получил депутатский мандат. Эти два обстоятельства, которые исключают арест в качестве меры пресечения, имели для сегодняшней судебной системы нулевое значение, заявил на пресс-конференции адвокат, депутат фракции «Армения» Армен Вардеванян, касаясь решения об аресте Армена Чарчяна.
По его словам,  судья Апелляционного уголовного суда Рубик Мхитарян, принявший решение об аресте Чарчяна, является «не новым судьей с точки зрения служения этой власти». Арам Вардеванян напомнил, что в декабре 2018 года именно он выполнил указание арестовать второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Сегодняшние власти осуществляют преследование тех лиц и сил, которые выступают против нынешней системы правления. Власти хотят установить в Армении тотальный авторитаризм. Это противозаконное явление, господин Чарчян должен быть освобожден. Безусловно, блок «Армения» в ходе деятельности проявит соответствующее отношение к сегодняшней власти», - сказал руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян обратился к преследованиям не только в отношении руководителей общин Сюника, других депутатов фракции «Армения», но и против сторонников блока «Армения».
«У нас три депутата, пять кандидатов в депутаты, руководители общин, которых взяли в заложники, незаконные преследования лиц, которые поддерживали блок «Армения» и оппозицию. Эта власть, которая привела к поражению, вовлекла страну в заговорщическую войну, принесла столько потерь и, по сути, обслуживает чужую  повестку, ведет последовательную борьбу против защитников родины. Эта власть, ни много ни мало, устанавливает диктатуру и не гнушается громко говорить об этом», - сказал Арцвик Минасян.