Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ՀՀ կառավարությունը ծառայեցնելու է ո՛չ թե տարածաշրջանային լարվածության աճին, այլ՝ տարածաշրջանի լիցքաթափմանը․ Փաշինյան
24/08/2021 12:25
ԱՄՆ Կոնգրեսի զույգ պալատների և նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը էականորեն փոխել է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման իրադրությունը, ԱԺ-ում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ այսուհետև Հայաստանը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը ծառայեցնելու է «տարածաշրջանի լիցքաթափման նպատակին»։
«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման օրակարգը պիտի ծառայի Հայաստանի անվտանգության երաշխիքներին, համակարգի ամրապնդմանը, և սա է լինելու կառավարության առաջնահերթությունների շարքում։
Միևնույն ժամանակ, Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը ՀՀ կառավարությունը ծառայեցնելու է ո՛չ թե տարածաշրջանային լարվածության աճի, այլ ընդհակառակը, տարածաշրջանի լիցքաթափման նպատակին», - ասաց Փաշինյանը։

Правительство использует международное признание Геноцида армян не для роста региональной напряженности, а в целях разрядки в регионе – Никол Пашинян
24/08/2021 14:15
Признание Геноцида армян обеими палатами Конгресса США и президентом Джо Байденом значительно изменило ситуацию с международным признанием геноцида, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян во время представления новой программы правительства.
Он отметил, что отныне Армения будет использовать вопрос международного признания Геноцида армян «в целях региональной разрядки».
«Повестка международного признания Геноцида армян должна служить гарантиям безопасности Армении, укреплению системы, и этот вопрос будет находиться в числе приоритетов правительства.
В то же время правительство Армении использует международное признание Геноцида армян не для роста региональной напряженности, а наоборот, в целях развязки а регионе», - сказал Никол Пашинян.