Կոմունիկացիաների բացման թեման ռիսկեր պարունակում է Հայաստանի պետական շահերի համար. Նիկոլ Փաշինյան
Բազմիցս ասել եմ, որ ո՛չ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության վերաբերելի հոդվածներով, ո՛չ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ, որն ամբողջությամբ կոմունիկացիաների բացման մասին է, որևէ արտահայտություն, հղում, ձևակերպում չկա ՀՀ տարածքով միջանցքի ստեղծման մասին, ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոստովանելով, որ կոմունիկացիաների բացման թեման ռիսկեր պարունակում է Հայաստանի պետական շահերի համար։
«Խոսքն ուրիշ բանի մասին է՝ ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի ճանապարհ ստանա ՌԴ-ի, ԻԻՀ-ի հետ տրանսպորտային հաղորդակցության համար, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պետք է ճանապարհ ստանա իր արևմտյան շրջանների, Նախիջևանի հետ տրանսպորտային կոմունիկացիոն հաղորդակցության համար», - ասաց Փաշինյանը՝ խոստովանելով, որ կոմունիկացիաների բացման թեման ռիսկեր է պարունակում Հայաստանի պետական շահերի համար։
«Մենք չենք հերքել ու չենք հերքում, որ կոմունիկացիաների բացման թեման որոշակի ռիսկեր պարունակում է Հայաստանի պետական շահերի համար, և սա է պատճառը, որ կառավարության ծրագրում նշել ենք, որ ապաշրջափակումը պետք է լինի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը, միաժամանակ, այդ գործընթացը չի կարող տեղի ունենալ Հայաստանի և Արցախի այլ անվտանգային և կենսական շահերի հաշվին», - ասաց նա։

Тема открытия коммуникаций содержит в себе риски для государственных интересов Армении – Никол Пашинян
24/08/2021 13:33
Я неоднократно заявлял, что ни в положениях трехстороннего заявления от 9 ноября, ни в заявлении 11 января, которое полностью касается открытия коммуникаций, нет никакой речи о создании коридора через территорию Армении, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, признавшись, что открытие коммуникаций содержит риски для государственных интересов Республики Армения.
«Речь идет о другом: как Армения должна получить возможность транспортного сообщения с Россией  и Ираном через территорию Азербайджана, так и Азербайджан – возможность  транспортного сообщения со своими западными районами, с Нахичеваном», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр признался, что тема открытия транспортных коммуникаций содержит в себе риски для государственных интересов Армении.
«Мы не отрицали, и не отрицаем, что тема открытия коммуникаций содержит в себе  определенные риски для государственных интересов Армении. В этом причина того, что в программе правительства мы отметили, что деблокада должна стать одним из основных приоритетов внешней политики Армении, однако этот процесс не может проводиться за счет жизненных интересов и безопасности Армении и Арцаха», - сказал Никол Пашинян.