Կրկին ասում եմ՝ կա՛նգ առեք, որովհետև տեսնում եմ, թե ինչպես եք երկիրը տանում դեպի մի նոր, վտանգավոր ծուղակ․ Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
26/08/2021 11:30
Ասում ես՝ չի՛ կարելի չբանակցել, չի՛ կարելի բանակցային գործընթացին այդքան անլուրջ ու մեծամիտ վերաբերվել, չեն լսում։ Հետո լինում է դեպքերի կանպատեսելի ընթացք, ու նրանք ամբողջ կյանքում դառնում են պատերազմից սարսափողներ։ Ասում ես՝ չի՛ կարելի խաղալ գերտերությունների հակասությունների վրա, չի՛ կարելի շանտաժի լեզվով կամ գռեհիկ վերաբերվել գործընկեր երկրներին, չեն լսում, հետո լինում է դեպքերի կանխատեսելի ընթացք, և նրանք դառնում են «ինքնուրույն», որևէ բան որոշելուց սարսափողներ, անդրադառնալով իշխանության գործելաոճին ու վարած քաղաքականությանը՝ հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Նա նշեց, որ իշխանությունները, «վախ չունենալու» կեցվածք են որդեգրել, այնինչ վախ չունեն միայն նրանք, ովքեր չեն հասկանում, բայց անվախ են մնում միայն մինչև առաջին հարվածը։
«Ես երբեք չէի մտածի, որ կրկին կասեմ՝ կա՛նգ առեք։ Ասում եմ, որովհետև տեսնում եմ, թե ինչպես է իշխանությունը երկիրը տանում դեպի մի նոր, վտանգավոր ծուղակ։ Այդ ծուղակի էությունը հանրային տրամադրությունների սխալ ընկալումն է և «անվերապահ հաղթածի» խաբկանք-հոգեբանությունը։ Իմ պարտքն է զգուշացնել, որ հանրային տրամադրությունները շատ ավելի խորն են, շատ ավելի ռիսկային, քան ընտրությունների թվային արդյունքները», - ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Վանեցյանը նշեց նաև, որ իշխանությունները, ընտրությունների արդյունքները մեջբերելով, չպետք է արդարացնեն իրենց գործողությունները։
«Գուցե ձեզ վստահություն է տալիս անընդհատ ասելը, թե ժողովուրդը մեզ արդեն գնահատական է տվել, մեզ է ընտրել, մեզ ներել է, մեզ սիրում է։ Զգուշացնում եմ։ Դա մեծ ծուղակ է։ Կա ծանր, ճնշող մի համոզմունք, որ ինչ-որ մի շատ կարևոր բան այնպես չի գնում», - ընդգծեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը։

Я снова говорю вам: остановитесь! Потому что вижу, как заводите страну в новую, опасную ловушку – Артур Ванецян
26/08/2021 13:03
«Говоришь им, нельзя не вести переговоры, нельзя так несерьезно и высокомерно относиться к переговорному процессу – не слушают. Потом происходит прогнозируемый ход событий, и они начинаются всю жизнь ужасаться войны. Говоришь, нельзя играть на противоречиях сверхдержав, нельзя говорить на языке шантажа или так вульгарно относиться к странам-партнерам, не слушают. Потом происходит прогнозируемый ход событий, и они становятся "самостоятельными", ужасаются решить какой-либо вопрос», - заявил сегодня в парламенте руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян, касаясь действий власти и проводимой политики.
Он отметил, что власти приняли позу «бесстрашного», в то время как страха нет лишь у тех, кто ничего не понимает, но остается бесстрашным только до первого удара.
«Я никогда не подумал бы, что снова скажу: остановитесь! Говорю, потому что вижу, как власти заводят страну в новую, опасную ловушку. Суть этой ловушки в неправильном восприятии общественных настроений и иллюзорной психологии «безоговорочного победителя». Мой долг предупредить вас, что общественные настроения гораздо глубже, намного рискованнее, чем численные результаты выборов», - сказал Артур Ванецян.
Артур Ванецян также отметил, власти не должны оправдывать свои действия, ссылаясь на результаты выборов.
«Возможно, вам придает уверенность постоянно говорить, что народ уже дал нам оценку, простил нас, любит нас. Предупреждаю. Это большая ловушка. Есть тяжелое, гнетущее убеждение, что что-то очень важное идет не так», - подчеркнул руководитель фракции «Честь имею».