Կա այլ՝ Կապան-Աղվանի նորմալ, գրունտային ճանապարհը. Սյունիքի մարզը Հայաստանից կտրված չէ․ Փաշինյանը՝ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը ադրբեջանցիների կողմից փակելու մասին
26/08/2021 12:06
Տեղի է ունեցել հետևյալը․ այն հատվածներում՝ 21 կիլոմետրանոց հատվածի մասին է խոսքը, որը ԽՍՀՄ քարտեզներով Խորհրդային Հայաստանի տարածքից դուրս է եղել, այդ տեղերում ադրբեջանցիները եկել, փակել են՝ որպես պատճառ բերելով, թե նախորդ գիշեր միջադեպ է տեղի ունեցել, հայկական կողմից մարդիկ են մտել և դանակահարել են ադրբեջանցի սահմանապահների, անդրադառնալով Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհահատվածը ադրբեջանցիների կողմից փակելու փաստին՝ խորհրդարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք պաշտոնապես ասում ենք, որ դանակահարության վերաբերյալ այդ տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում և կոչ ենք անում՝ եթե ադրբեջանական կողմն այդպիսի հիմնավորումներ ունի, որ նման բան եղել է, թող փոխանցի մեզ, որպեսզի մենք էլ հետաքննենք, հասկանանք, թե ինչ է։ Բայց այն, ինչ տեղի է ունեցել, հակասում է, ինչպես գրված է ՊՆ 2020 թվականի դեկտեմբերի 19-ի հայտարարության մեջ, պայմանավորվածությանը, որը ձեռք է բերվել ՀՀ և ՌԴ միջև։ Եվ ամրագրվել է այդ պայմանավորվածությունը։ Եռակողմ հայտարարություն, ինչի պատրաստման մասին ես ասել եմ, չի ստորագրվել։ Սա է ամբողջ խնդիրը», - մանրամասնեց նա։
Փաշինյանը հայտարարեց նաև, որ Սյունիքում կա այլ ճանապարհ, և Սյունիքը Հայաստանից կտրված չէ։
«Այնտեղ կա այլ ճանապարհ՝ Կապան-Աղվանի ճանապարհը, որը մեծ տեմպերով ասֆալտապատվում է։ Նորմալ, գրունտային ճանապարհ կա։ Ես նկատի ունեմ՝ Սյունիքի մարզը, իհարկե, Հայաստանից կտրված չէ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Есть другая дорога – нормальная грунтовая дорога Капан-Агвани: Сюникская область, конечно, не отрезана от Армении
26/08/2021 13:31
Произошло следующее: на тех участках – речь идет о 21-километровом участке, который по картам СССР находился вне территории Советской Армении, азербайджанцы перекрыли дорогу. В качестве причины они приводят якобы произошедший прошлой ночью инцидент, что с армянской стороны был ранен азербайджанский пограничник, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь закрытия азербайджанцами межгосударственной дороги Горис – Капан.
«Мы официально говорим, что эта информация о ранении не соответствует действительности и призываем, если у азербайджанской стороны есть такие обоснования,  пусть передаст нам, чтобы мы могли расследовать, поняли, что к чему. Но то, что произошло, противоречит заявлению министерства обороны от 19 декабря 2020 года, договоренности, которая была достигнута между Арменией и РФ. И эта договоренность закреплена. Трехстороннее заявление, о подготовке которого я говорил, не подписано. Это вся проблема», - уточнил он.
Никол Пашинян также заявил, что в Сюнике есть другая дорога и Сюник не отрезан от Армении.
«Там есть другая дорога – дорога Капан-Агвани, которая асфальтируется большими темпами. Есть нормальная грунтовая дорога. Я имею в виду, что Сюникская область, конечно, не отрезана от Армении», - сказал он.