Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 13 դեպք է գրանցվել
Օգոստոսի 26-ին կատարվել է 59 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 13 դեպք է գրանցվել։ Դրականների թվում կան նաև փոքր տարիքի երեխաներ, տեղեկացնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից:
Վարակակիրներից 8-ը` Ստեփանակերտ քաղաքի, 4-ը՝ Մարտակերտի շրջանի, 1-ը՝ Մարտունու շրջանի Հաղորտի համայնքի բնակիչներ են:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 վարակակիր: Բժիշկները 5 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 11 409 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1042-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար և դիմում է հանրապետության բնակչությանը՝ պատվաստվել (COVID-19)-ի դեմ, պահպանելով Ձեր և Ձեր հարազատների առողջությունը:

В Арцахе выявлено 13 новых случаев заражения коронавирусом
В Арцахе 26 августа проведены 59 тестов на коронавирус, в республике выявлено 13 новых случаев заражения коронавирусом, среди них есть также случаи заражения детей.
Восемь зараженных – жители города Степанакерт, четыре – из Мартакерского района, один – житель общины Ахорти Мартунинского района.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 24 человек с диагнозом COVID-19, Врачи оценивают их состояние как тяжелое, а пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 11 409 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 1042 – зарегистрирован положительный результат.