Ադրբեջանը խորացնելու է իր ներկայությունը Սյունիքում` վերցնելով նոր ենթակառուցվածքներ ու տարածքներ․ թուրքագետ
27/08/2021 15:20
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը Սյունիքում տիրող իրավիճակին անդրադարձել է ֆեյսբուքյան գրառմամբ՝ նշելով, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհահատվածի կորստի հետ համակերպվելը Ադրբեջանին նոր քայլերի է մղելու։
«Արդեն կարող ենք արձանագրել, որ ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունը, կապիտուլյանտի գլխավորությամբ, համակերպվել է Գորիս-Կապան մայրուղու կորստի հետ և որևէ իրական քայլ՝ այն Հայաստանի վերահսկողության տակ վերցնելու համար, չի անելու (ինչպես դա եղել է Սև լճի, Կութ գյուղի պարագայում):
Վստահ կարելի է պնդել նաև, որ Ադրբեջանը խորացնելու է իր ներկայությունը Սյունիքում` վերցնելով նոր ենթակառուցվածքներ ու տարածքներ, քանի որ համոզվել է, որ որևէ դիմադրության հայկական կողմից այն չի հանդիպում և չի հանդիպելու:
Դեռ փետրվարին, մեր գնահատմամբ, այս իշխանության մնալու պարագայում Սյունիքի թյուրքացումը կտևեր 5-7 տարի: Մենք սխալվել ենք. Սյունիքի նվաճումը կլինի շատ ավելի արագ:
«Ի՞նչ անել» հարցի պատասխանը շատ պարզ է. հեռացնել դե ֆակտո թուրքամետների կառավարությանը», - գրել է թուրքագետը:

Азербайджан будет наращивать свое присутствие в Сюнике, захватывая новые инфраструктуры и территории – тюрколог
27/08/2021 18:08
Тюрколог Варужан Гегамян обратился на своей странице в Facebook к создавшейся в Сюнике ситуации, отметив, что бездействие властей Армении и потеря межгосударственной дороги Горис – Капан приведет к новым захватническим действиям Азербайджана.
«Мы можем уже констатировать, что де-факто власть Армении во главе с капитулянтом смирилась с потерей магистрали Горис – Капан и не предпримет реальных шагов, чтобы взять ее под контроль Армении (как это было в случае с Черным озером, селом Кут).
Можно также уверенно утверждать, что Азербайджан будет наращивать свое присутствие в Сюнике, захватив новые инфраструктуры и территории, поскольку убедился, что не встречает и не встретит какого-либо сопротивления с армянской стороны.
Еще в феврале, по нашей оценке, в случае если бы эта власть осталась, процесс тюркизация Сюника длился бы 5-7 лет. Мы ошиблись. Захват Сюника произойдет намного быстрее.
Ответ на вопрос «Что делать?» очень прост: устранить де-факто протурецкое правительство», - написал тюрколог.