«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը գծագրել է նոր ԱԺ-ի սխեման և աշխատաոճը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունիսի 20-ի ընտրություններից հետո իշխանությունը, գիտակցելով, որ պաշտոնական ընդդիմությունը փոխվել է՝ ասպարեզ է եկել ավելի արմատական կազմ, որն առավել հավակնոտ է, քան նախկինը, քանի որ նրանք 2018-ին գալիս էին ԱԺ-ին մաս կազմելու ծրագրով, իսկ նորի նպատակն իշխանություն վերցնելն է, և հիմա որոշակիորեն հուսախաբված են և՛ իրենք, և՛ իրենց ընտրողը, ուստի պետք է ինքնահաստատվեն և ամեն ինչ անեն՝ հետագայում ողջ իշխանությունը գրավելու համար։ Նման ծրագրով եկած ընդդիմությունը չի գնալու կոմպրոմիսների, աչք չի փակելու իշխանության սխալների վրա։ Եվ իշխանությունը, հունիսի 20-ից սկսած, սկսել է քննարկել ընդդիմությանը չեզոքացնելու, կոտրելու, հակազդելու, հնազանդեցնելու հարցերը։
Նիկոլ Փաշինյանը գծագրել է նոր ԱԺ-ի սխեման և աշխատաոճը դեռևս հուլիս ամսին՝ պարբերաբար իր մոտ հրավիրելով թիմի ղեկավար կազմին և քննարկելով այդ հարցերը։ Այդ ժամանակ էլ վերջնականապես հաստատվել է ԱԺ ղեկավար կազմը․ Ալեն Սիմոնյան՝ որպես Փաշինյանից հետո երկրորդ «հռետոր», որը նաև բավարար ագրեսիվ է և կարող է սանձել ընդդիմությանը, ԱԺ փոխնախագահներ՝ ծեծելու փորձ ունեցող Արշակյան և գոռալու ու հակադրվելու ունակ Ռուբինյան։ Առանձնացվել է ԱԺ «բետեեռների» ջոկատը՝ Հայկ Սարգսյան, Վահագն Ալեքսանյան, Վաղարշակ Հակոբյան, Նարեկ Բաբայան, Արսեն Պետրոսյան, Արսեն Թորոսյան, Հրաչյա Հակոբյան, Վահե Ղալումյան, Նարեկ Գրիգորյան, որոնք հարկ եղած դեպքում պետք է ծեծեն ընդդիմադիրներին։ Խոսքով ու գիտությամբ ընդդիմադիրներին «կրողների» թիմ՝ Վլադիմիր Վարդանյան, Բաբկեն Թունյան, Անդրանիկ Քոչարյան և այլք։
Նաև մշակվել է անվտանգության աշխատողներին լիարժեք օգտագործելու, լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակելու սցենարը։ Հընթացս կներկայացնենք նաև մյուս մշակումները»։

«Грапарак»: Никол Пашинян спроектировал схему и стиль работы нового парламента
Газета «Грапарак» пишет, что после выборов 20 июня власти осознали, что парламентская оппозиция изменилась и им придется иметь дело с более амбициозным составом, который поставил перед собой цель достичь власти, а не просто войти в парламент. Пришедшая с такой программой в парламент оппозиция не пойдет на компромисс, не будет закрывать глаза на ошибки властей. И власти с 20 июня начали обсуждать вопросы нейтрализации, подавления, противостояния, подчинения оппозиции.
«Никол Пашинян спроектировал схему и стиль работы нового парламента еще в июле, периодически приглашая к себе руководящий состав команды и обсуждая эти вопросы. Именно тогда был окончательно утвержден руководящий состав парламента: Ален Симонян – как второй после Пашиняна "оратор", который также достаточно агрессивен и может приструнить оппозицию, вице-спикеры парламента: Акоп Аршакян, имеющий опыт избиения, и Рубен Рубинян, способный кричать и противопоставляться. В парламенте сформирован также  отряд "БТР" – Айк Саркисян, Ваагн Алексанян, Вагаршак Акопян, Нарек Бабаян, Арсен Петросян, Арсен Торосян, Грачья Акопян, Ваге Галумян, Нарек Григорян, которые в случае необходимости должны избивать оппозицию. Команда тех, кто может "победить" оппозицию словом и знаниями – Владимир Варданян, Бабкен Тунян, Андраник Кочарян и т.д.
Разработан также сценарий полноценного использования сотрудников безопасности, ограничения передвижения журналистов. По ходу будем представлять также другие разработки», - пишет газета.