Արվելու է առավելագույնը՝ հավաքների մասնակիցները լիարժեք ներգրավվեն զորամասի առօրյային և մարտական պատրաստությանը.  Պաշտպանության նախարար (Տեսանյութ)
27/08/2021 12:48
Արվելու է առավելագույնը՝ հավաքների մասնակիցները լիարժեք ներգրավվեն զորամասի առօրյային և մարտական պատրաստությանը. Պաշտպանության նախարար (Տեսանյութ)
Օգոստոսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն այցելել է եռամսյա վարժական հավաքների մասնակիցներին։ Զրուցելով պահեստազորի՝ շարքային, ենթասպայական ու սպայական կազմի հետ, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը կոչ է արել անել ամեն ինչ՝ հավաքների եռամսյա ժամանակահատվածն արդյունավետ օգտագործելու համար, հայտնում են ՊՆ-ից։
Արշակ Կարապետյանը հորդորել է հարգել հարամանատարներին և անվերապահորեն կատարել նրանց հրամանները։ Պաշտպանության նախարարը շեշտել է, որ արվելու է առավելագույնը, որպեսզի հավաքների մասնակիցները լիարժեք ներգրավվեն զորամասի առօրյային և մարտական պատրաստությանը։ Արշակ Կարապետյանը նաև վստահեցրել է, որ կառավարության կողմից արվելու է հնարավորը՝ հավաքների հետ կապված, մասնակիցների սոցիալական խնդիրները լուծելու համար։
Պաշտպանության նախարարը եղել է դաշտային ճաշարանում և ստուգել սննդի որակը՝ անձամբ համտեսելով մատուցվող ճաշատեսակները։
Արշակ Կարապետյանն այցելել է նաև վրանային ավան, տեղում ծանոթացել հավաքի մասնակիցների կենցաղ-կացարանային պայմաններին, զորամիավորման ու զորամասի հրամկազմին հանձնարարել անել առավելագույնը՝ որակյալ սնունդն ու կացարանային պատշաճ պայմաններն ապահովելու համար։
Այնուհետև Արշակ Կարապետյանն այցելել է նորաստեղծ Հատուկ զորամիավորում, որի ղեկավար կազմին է ներկայացրել նորանշանակ հրամանատար, գեներալ-մայոր Արտակ Բուդաղյանին։ Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել գեներալ-մայոր Բուդաղյանի ավանդը բանակաշինության և Հայրենիքի պաշտպանության գործում և ընդգծել, որ զորամիավորման անձնակազմը պետք է մշտապես պատրաստ լինի իր առջև դրված խնդիրների կատարմանը։
Արշակ Կարապետյանը հրամանատարական կազմին հորդորել է անել առավելագույնը՝ եռամսյա հավաքների շրջանակում ստորաբաժանումները համալրած պահեստազորայինների վերապատրաստումն առավել արդյունավետ անցկացնելու համար։
Աշխատանքային շրջայցի ավարտին նախարար Կարապետյանը եղել է եռամսյա հավաքների անցկացման շրջաններից ևս մեկում, հանդիպել պահեստազորայիններին և ծանոթացել նրանց համար ստեղծված սոցիալ-կենցաղային պայմաններին։ Նախարարը հավաստել է, որ իր այցերը պարբերական են լինելու, իսկ հավաքների անցկացման հետ կապված խնդիրները գտնվում են իր անմիջական հսկողության ներքո։ Արշակ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել պահեստազորայիններին՝ Հայրենիքի պաշտպանության գործին ոչ թե խոսքով, այլ գործով մասնակցելու համար։

Будет сделано максимальное для полноценного вовлечения участников сборов в повседневную и боевую подготовку воинской части – министр обороны
27/08/2021 16:29
Министр обороны Армении Аршак Карапетян 26 августа встретился с участниками трехмесячных сборов. В беседах с резервистами глава оборонного ведомства призвал сделать все, чтобы эффективно использовать трехмесячный период сборов, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Аршак Карапетян призвал уважать командиров и безоговорочно выполнять их приказы.
Министр обороны отметил, что будет сделано максимальное для полноценного вовлечения участников сборов в повседневную и боевую подготовку воинской части. Он также заверил, что правительство сделает все возможное для решения социальных проблем участников сборов.
Министр обороны посетил полевую столовую, проверил качество еды и лично дегустировал подаваемые блюда.
Аршак Карапетян посетил палаточное поселение, на месте ознакомился с условиями проживания участников сборов, поручил воинской части и командованию войсковой части сделать все возможное для обеспечения качественного питания и надлежащих условий проживания.
Затем Аршак Карапетян посетил новый сформированный Специальный армейский корпус и представил его руководству новоназначенного командира генерал-майора Артака Будагяна. Глава оборонного ведомства высоко оценил вклад генерал-майора Будагяна в армейское строительство и защиту Отечества и подчеркнул, что личный состав всегда должен быть готов к выполнению поставленных перед ним задач.
Аршак Карапетян призвал командование сделать все возможное для обучения резервистов, пополнивших части в рамках трехмесячных сборов.
В завершение рабочей поездки министр Карапетян посетил еще один из районов проведения трехмесячных сборов, встретился с резервистами, ознакомился с созданными для них социально-бытовыми условиями.
Министр заверил, что его визиты будут регулярными, и вопросы проведения сборов находятся под его непосредственным контролем. Он поблагодарил резервистов за участие в защите Родины не на словах, а на деле.