ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առանց նախապայմանների ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը կարող է համապատասխան պայմաններ ստեղծել` հնարավոր լուծումներ փնտրելու համար. Միրզոյանը՝  Թրեյսիին
27/08/2021 19:40
ՀՀ ինքնիշխան տարածքից առանց նախապայմանների ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը կարող է համապատասխան պայմաններ ստեղծել` հնարավոր լուծումներ փնտրելու համար. Միրզոյանը՝ Թրեյսիին
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ` անդրադառնալով նաև Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին տրամադրվող շարունակական աջակցությանը:
Հայկական կողմը նշել է, որ հետևողական քայլեր են կատարվելու ԱՄՆ հետ բարեկամական գործընկերության հետագա զարգացման համար՝ հատկապես կարևորելով ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերում համագործակցությունը:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի  ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկվող սադրիչ գործողությունների արդյունքում, ինչպես նաև Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ գործընկերների հետ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցությունների վերսկսման ուղղությամբ, որը միտված է խաղաղ գործընթացի առանցքային հարցերի, այդ թվում՝ Արցախի կարգավիճակի վերջնական հստակեցման միջոցով ղարաբաղյան հակամարտության տևական լուծմանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև հավելել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից առանց նախապայմանների դուրսբերումը կարող է համապատասխան պայմաններ ստեղծել` առկա հարցերը քննարկելու և հնարավոր լուծումներ փնտրելու համար` շեշտելով, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը խստորեն դատապարտել է Քաբուլի օդանավակայանի մերձակայքում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումները և ցավակցություն է հայտնել զոհված քաղաքացիական անձանց ու զինվորականների  ընտանիքներին:

Вывод ВС Азербайджана с суверенной территории Армении без предусловий может создать соответствующие условия для поиска возможных решений – Арарат Мирзоян
27/08/2021 20:32
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 августа принял посла США в Армении Линн Трейси, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудил широкий круг вопросов, касающихся армяно-американской повестки взаимодействия, обратившись также к предоставляемому Соединенными Штатами постоянному содействию.
Глава МИД отметил, что армянская сторона будет последовательно укреплять дружественное партнерства с США, придавая важность сотрудничеству в вопросах борьбы с коррупцией, верховенства закона и демократии.
Обсуждена ситуация, создавшаяся в результате предпринимаемых Азербайджаном в отношении суверенной территории Армении провокационных действий, а также вследствие азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха. Арарат Мирзоян подчеркнул, что необходимо приложить усилия с партнерами для возобновления переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, которые направлены на ключевые вопросы мирного процесса, в том числе достижение долгосрочного урегулирования карабахского конфликта путем окончательного определения статуса Арцаха.
Глава МИД Армении также добавил, что вывод вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении без предусловий может создать соответствующие условия для обсуждения существующих вопросов и поиска возможных решений, отметив, что правительство Армении готово приложить усилия для установления мира в регионе.
В ходе встречи Арарат Мирзоян строжайшим образом осудил произошедшие у аэропорта Кабула теракты и выразил соболезнования семьям погибших гражданских лиц и военных.