Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի փակմամբ Ադրբեջանը խաթարում է Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը. Արարատ Միրզոյանն՝ Սերգեյ Կոպիրկինին
27/08/2021 17:34
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակելու է խորացնել և ընդլայնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ միջպետական օրակարգի բոլոր ուղղություններով, ինչն արձանագրված է նաև երեկ ընդունված կառավարության ծրագրում:
Նշվել է, որ տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում իրադարձությունների զարգացման դինամիկան առավել կարևոր է դարձնում հայ-ռուսական հարաբերություններին նոր խթան հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել Ռուսաստանի ջանքերի կապակցությամբ՝ ուղղված 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրականացմանը:
Անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին, այդ թվում՝ Գորիս-Կապան ավտոճանապարհի փակմանը, Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմն այդպիսով խաթարում է Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված իրավիճակի լիցքաթափմանը և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Զրուցակիցները նաև քննարկել են ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությունն ակտիվ ջանքեր կգործադրի` ուղղված կազմակերպության զարգացմանն ու ներուժի ամրապնդմանը:

Действия Азербайджана подрывают усилия Армении по установлению мира в регионе – Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 августа принял посла России в Армении Сергея Копыркина, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян отметил, что Армения и впредь  будет углублять и расширять союзнические отношения с Россией по всем направлениям межгосударственной повестки, что также зафиксировано в принятой накануне программе правительства от 26 августа.
Было отмечено, что динамика развития событий на региональном и международном уровнях создает необходимость придания нового импульса армяно-российским отношениям.
Глава внешнеполитического ведомства  Армении выразил удовлетворение усилиями России, направленными на выполнение договоренностей трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Касаясь недавних провокаций, осуществленных Азербайджаном в последние дни, в том числе закрытия автодороги Горис-Капан, Арарат Мирзоян подчеркнул, что тем самым азербайджанская сторона подрывает усилия Армении по разрядке ситуации и установлению мира в регионе.
Собеседники также обсудили взаимодействие в рамках ОДКБ. Арарат Мирзоян подчеркнул, что в период предстоящего председательства в ОДКБ Армения приложит активные усилия для развития Организации и укрепления ее потенциала.