Ադրբեջանին կոչ ենք անում ազատ արձակել գերիներին՝ առանց որևէ նախապայմանի. Լավրով
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում խոսքը այն ռազմագերիների մասին էր, որոնք այդ պահի դրությամբ էին Ադրբեջանում պահվում, իսկ այժմ այնտեղ անազատության մեջ է հայ զինծառայողների խումբը, որն Ադրբեջանում է հայտնվել նոյեմբերի վերջին, եռակողմ հայտարարությունը ստորագրելուց հետո, երբ արդեն պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել թշնամական ցանկացած գործողություն դադարեցնելու մասին, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ճեպազրույցի ընթացքում, պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ գերիների վերադարձի պահանջը, ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Լավրովի խոսքով՝ ՌԴ նախագահը Ադրբեջանի ղեկավարության, Իլհամ Ալիևի հետ շփումներում, ինչպես նաև իրենք՝ այլ մակարդակի շփումներում, ադրբեջանական կողմին կոչ անում են ազատ արձակել բոլոր գերիներին՝ առանց որևէ պայմանի.
«Դա կարող է փոխվստահության ազդակ կամ մարդասիրական կարևոր քայլ համարվել», - ասաց Լավրովը՝ ընդգծելով, որ չնայած այդ հանգամանքներին՝ վերջնական որոշումն իրենցից կախված չէ ։
Որպես փոխվստահությանն օժանդակող քայլ՝ ՌԴ ԱԳ նախարարը մատնանշեց հայկական կողմից ականապատ դաշտերի քարտեզներն ադրբեջանական կողմին փոխանցելը։
«Հարևանին ուղղված բարի կամքի նմանատիպ դրսևորումների կարիքն զգացվում է․ հարևանին, որի հետ, միևնույն է, ստիպված ես ապրել նույն հողի վրա ապրել և շնչել նույն օդը», - ասել է Լավրովը։

Мы призываем Азербайджан освободить всех пленных без каких-либо условий – Сергей Лавров
В заявлении 9 ноября речь шла об освобождении военнопленных, которые находились в плену на тот момент, сейчас азербайджанцы удерживают значительную часть группы армянских военнослужащих, которые оказались там в конце ноября, после того, как заявление вступило в силу, заявил сегодня министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, отвечая на вопрос, что Азербайджан до сих пор не выполнил 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными.
По словам Лаврова, президент России в своих контактах с руководством Азербайджана, с президентом Алиевым и на других уровнях призывает азербайджанскую сторону освободить всех пленных без каких-либо условий.
«Это было бы знаковой мерой того самого доверия, которого сейчас не хватает, и конечно, это было бы важным гуманитарным шагом», - сказал Сергей Лавров, подчеркнув, что окончательное решение зависит не от них.
При этом глава МИД РФ отметил, что Россия поддерживает любые меры доверия, отметив в качестве встречной меры, способствующей взаимному доверию, передачу карт минных полей Арменией.
«Мы считаем, что и сейчас можно такими встречными шагами, не обязательно увязывая одно с другим, а просто в духе доброй воли сделать шаг навстречу партнеру, соседу, с которым все равно придется жить, на одной земле и дышать одним воздухом», - заявил глава МИД РФ.