«Փաստ». Պուտինը երկու օր շարունակ չի պատասխանել Փաշինյանի զանգերին
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օգոստոսի 25-ին հայտնի դարձավ, որ զինված ադրբեջանցիները փակել են Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ, ապա Գորիսից դեպի Որոտան տանող հատվածները: Օգոստոսի 27-ին պաշտոնական երկու հաղորդագրություն տարածվեց. մեկով տեղեկացվում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, իսկ մյուսով՝ որ Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի՝ օգոստոսի 25-ից փակված Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածները վերաբացվել են։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այստեղ որևէ պատահականություն չկա, և իրականում ճանապարհը բացվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջնորդությամբ։ Ավելին, մեր աղբյուրները հայտնում են, որ ճանապարհի փակվելուց անմիջապես հետո երկու օր շարունակ Նիկոլ Փաշինյանը փորձել է կապ հաստատել Պուտինի հետ, սակայն վերջինս զանգերին չի պատասխանել: Ռուսական քաղաքական շրջանակներում կարծիք կա, որ այդպիսով ՌԴ նախագահը Փաշինյանին մեկ անգամ ևս հասկացրել է, որ առանց իր միջնորդության սահմանային որևէ հարց լուծում չի կարող ստանալ, իսկ Ռուսաստանին որևէ կերպ շրջանցելն ուղղակի անմիտ գործողություն կլինի»։

«Паст»: Путин два дня подряд не отвечал на звонки Пашиняна
Газета «Паст» пишет, что 25 августа стало известно о блокировании вооруженными азербайджанцами участка Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Горис-Капан, а затем ведущих из Гориса в Воротан участков.
27 августа было распространено два официальных сообщения: в одном отмечалось, что Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации  Владимиром Путиным, а в другом – что закрытые 25 августа участки Горис-Воротан и Шурнух-Кармракар межгосударственной дороги Горис-Капан, снова открыты.
По сведениям издания, здесь нет какой-то случайности и в действительности дорога была разблокирована при посредничестве президента РФ Владимира Путина.
«Более того, наши источники передают, что сразу после закрытия дороги Никол Пашинян два дня подряд пытался связаться с Путиным, однако последний не отвечал на его звонки. В российских политических кругах придерживаются мнения, что тем самым президент РФ еще раз дал понять Пашиняну, что никакой приграничный вопрос не может быть решен без его посредничества и пытаться как-то обойти Россию – просто бессмысленное действие», - пишет газета.