Ադրբեջանը սադրանքի է դիմել Երասխի հատվածում. հայկական կողմը զոհ ունի
Սեպտեմբերի 1-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հերթական անգամ սադրանքի են դիմել՝ հրաձգային զինատեսակներից և դիպուկահար հրացաններից կրակ բացելով հայ-ադրբեջանական սահմանի Արարատի մարզի, մասնավորապես՝ Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, 1982 թ. ծնված, կրտսեր սերժանտ Գեղամ Լյովայի Սահակյանը, հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և զորակցություն հայտնում Գեղամ Սահակյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Պաշտպանության նախարարությունը խստիվ դատապարտում է ադրբեջանական կողմի գործողությունները և նախազգուշացնում, որ դրանք անպատասխան չեն մնա։ Իրադրության սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա։

В результате провокации ВС Азербайджана на участке Ерасха погиб армянский военнослужащий
Армянский военнослужащий погиб в результате провокационных действий ВС Азербайджана в направлении Ерасха Араратской области Армении, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
«1 сентября, около 11:10, подразделения ВС Азербайджана предприняли очередную провокацию, открыв огонь из стрелкового оружия и снайперских винтовок по армянским позициям на участке Ерасха армяно-азербайджанской границы. В результате смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий-контрактник N-ской воинской части Минобороны Армении, младший сержант Гегам Леваевич Саакян (1982 года рождения).
Министерство обороны Армении разделяет тяжелую боль утраты и выражает поддержку членам семьи, родным и сослуживцам Гегама Саакяна.
Министерство обороны Армении строго осуждает действия азербайджанской стороны и предупреждает, что они не останутся без ответа. Вся ответственность за обострение обстановки возлагается на военно-политическое руководство Азербайджана», - говорится в сообщении.