Արցախի Մաճկալաշեն համայնքի բնակչին ադրբեջանցիները ազգային ատելության շարժառիթով խոշտանգել են․ Արցախի գլխավոր դատախազություն
Արցախի գլխավոր դատախազությունը հայտնել է հուլիսի 26-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում հայտնված, ապա հայկական կողմին վերադարձված՝ Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակչի նկատմամբ ադրբեջանցիների խոշտանգումների մասին։
«Ինչպես արդեն հրապարակվել էր, սույն թվականի հուլիսի 26-ին ԱՀ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչ, հոգեթմրաբանական դիսպանսերում հաշվառված` 1989թ. ծնված Ա.Մ.-ն կորած անասուններին որոնելու ընթացքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ, որից ժամեր անց խաղաղապահ ուժերի միջամտությամբ վերադարձվել էր արցախյան կողմին:
Դեպքի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից իրականացված դատավարական ստուգման շրջանակում նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն, որի եզրակացությամբ փաստվել է քաղաքացի Ա.Մ.-ի ծոծրակային, ճակատաքունքային մասերում, դեմքին, քթի մեջքի ու ականջախեցիների, աջ բազկի, ձախ արմնկային հոդի, աջ նախաբազկի, կրծքավանդակի աջ կեսի կողմնային հատվածում, աջ թուլակողի, ձախ սրունքի շրջաններում դեպքի հանգամանքներին ու վաղեմությանը համընկնող բազմաթիվ մարմնական վնասվածքների առկայությունը:
Փաստի առթիվ ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից 26.08.2021թ. հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով (խոշտանգում, որը կատարվել է ազգային ատելության շարժառիթով):

Азербайджанцы подвергали пыткам жителя общины Мачкалашен – Генпрокуратура Арцаха
Генеральная прокуратура Республики Арцах возбудила уголовное дело по факту пыток жителя села Мачкалашен Мартунинского района азербайджанскими военными, который оказался 26 июня на подконтрольной ВС Азербайджана территории, затем был передан армянской стороне.
«Как уже сообщалось, 26  июля житель общины Мачкалашен Мартунинского района Республики Арцах, состоящий на учете в психиатрическом диспансере А.М (1989 г.р.),
во время поиска пропавшего скота заблудился и оказался на территории, которая сейчас находится под контролем ВС Азербайджана, после чего был возвращен через несколько часов арцахской стороне благодаря вмешательству российских миротворческих сил.
В результате проведенных по факту полицией МВД Республики Арцах процессуальных действий была назначена судебно-медицинская экспертиза, заключение которой подтвердило наличие у гражданина А.М. многочисленных повреждений в области шеи, лба, носа, ушей, правой и левой рук, грудной клетки, левой голени, спины, которые совпадают с   обстоятельствами и давностью происшествия.
В МВД Республики Арцах возбуждено уголовное дело по пункту 7 части 2 статьи 118 (пытки на почве национальной ненависти) Уголовного кодекса Республики Арцах.