«Ժողովուրդ». Փաշինյանը խնդրում էր հայ գերիներին համբերել, իսկ Միրզոյանը խոսում է նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մասին
01/09/2021 09:43
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արարատ Միրզոյանի՝ արտաքին գործերի նախարար նշանակվելուց 11 օր անց նա արդեն իր առաջին սայթաքումն է անում և այնպիսի հայտարարություններ հնչեցնում, որոնք հակասում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դեռևս քարոզարշավի ժամանակ արված հայտարարություններից մեկին:
Բանն այն է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Արարատ Միրզոյանը ուղերձ էր հղել բռնի անհետացումների միջազգային օրվա կապակցությամբ և, մասնավորապես, նշել. «Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներն ու պատանդները ենթարկվում են խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Արդեն արձանագրված են նաև նրանց կյանքի իրավունքից զրկելու դեպքեր: Շարունակվում են հայ ռազմագերիների ապօրինի և շինծու դատավարությունները»:
Այսինքն՝ նորանշանակ նախարարն ընդունում է, որ հայ գերիներն Ադրբեջանում վատ վերաբերմունքի են արժանանում, այնինչ քարոզարշավի ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել էր.
«Այդ տղաները Բաքվի բանտերում պայքարում են Հայաստանի անկախության, Հայաստանի ինքնիշխանության համար։ Նրանք մեզ կներեն 1-2 ամիս ավելի գերության մեջ մնալու համար, բայց նրանք չեն ների, եթե մենք, հանուն իրենց ազատության, զիջենք մեր երկրի անկախությունը»,-ասել է Փաշինյանը։
Ստացվում է՝ Փաշինյանը խնդրում էր տղաներին համբերել, իսկ Միրզոյանը խոսում է նրանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մասին»։

«Жоховурд»: Пашинян просит армянских пленных потерпеть, а Мирзоян говорит о бесчеловечном обращении с ними
01/09/2021 11:20
Газета «Жоховурд» пишет, что Арарат Мирзоян через 11 дней после назначения министром иностранных дел уже допустил первую промашку и озвучил такие заявления, которые противоречат одному из заявлений Никола Пашиняна, сделанных во время агитационной кампании.
Дело в том, что глава МИД Армении направил послание в связи с Международным днем жертв насильственных исчезновений, в котором в частности отметил: «Армянские пленные и заложники, находящиеся в Азербайджане, подергаются пыткам и бесчеловечному и унизительному обращению. Зафиксированы случаи лишения их права на жизнь. Продолжаются незаконные и сфабрикованные судебные процессы над армянскими военнопленными».
То есть, новоназначенный министр признает, что армянские пленные в Азербайджане подвергаются унизительному обращению, в то время как Пашинян заявляет:
«Да эти парни в тюрьмах Баку борются за независимость и суверенитет Армении. Да, они простят нас за то, что остались в плену на 1-2 месяца больше, но не простят, если мы ради их свободы пожертвуем нашей независимостью и суверенитетом»..
Получается, что Пашинян просит парней потерпеть, а Мирзоян говорит о бесчеловечном обращении с ними», - пишет газета.