Քովիդ-կենտրոններն ապահովված են թթվածնային կայաններով և անհրաժեշտ այլ սարքավորումներով, բայց մենք չենք կարող «պրոյեկցել», թե հետագայում ինչ կկատարվի․ Առողջապահության նախարար
02/09/2021 13:06
Կորոնավիրուսային իրավիճակը մտահոգիչ է վերջին 2-3 շաբաթների ընթացքում, և խստացումները բխում են դրանից, կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա հայտնեց, որ կորոնավիրուսով ավելի հաճախ սկսել են վարակվել նաև երիտասարդները։ Պատճառը «դելտա շտամի» արագ տարածումն է։
«Նկատում ենք հիվանդության երիտասարդացում, ծանրի դեպքերի ավելացում, հիվանդությունը ավելի արագ է ծանր ընթացք ստանում, վերակենդանացման բաժանմունքները շատ ավելի զբաղված են, քաղաքացիներն ավելի երկար են զբաղեցնում մահճակալ», - ասաց Ավանեսյանը։
Առողջապահության նախարարը զգոնության կոչ ուղղեց քաղաքացիներին։
«Տրանսպորտում, սուպերմարկետներում, որոշ աշխատավայրերում լավ չեն հետևում կանոններին», - նշեց նա։
Ավանեսյանը վստահեցրեց, որ բոլոր Քովիդ-կենտրոններն ապահովված են թթվածնային կայաններով և անհրաժեշտ այլ սարքավորումներով, բայց իրենք չեն կարող երաշխավորել, թե հետագայում ինչ կկատարվի։

Все ковид-центры обеспечены кислородными станциями и другим необходимым оборудованием, но мы не можем гарантировать, что произойдет в дальнейшем – Анаит Аванесян
02/09/2021 15:00
В последние 2-3 недели ситуация с коронавирусом в Армении остается тревожной и ужесточение противоэпидемиологических правил связано с этим, заявила сегодня министр здравоохранения Анаит Аванесян на брифинге после заседания правительства.
Она сообщила, что молодежь стала чаще заражаться COVID-19, причиной чего является быстрое распространение штамма «дельта».
«Мы видим омоложение болезни, увеличение тяжелых случаев, течение болезни бывает более тяжелым, реанимационные отделения заполнены, возросла занятость коек», - сказала Анаит Аванесян.
Министр здравоохранения призвала граждан проявлять осторожность.
«В транспорте, супермаркетах, некоторых рабочих офисах плохо соблюдают противоэпидемиологические правила», - отметила она.
Анаит Аванесян заверила, что все ковид-центры обеспечены кислородными станциями и другим необходимым оборудованием, но они не могут гарантировать, что произойдет в будущем.