Կորոնավիրուսով վարակված 18 տարեկան երիտասարդը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. նախարար
Կառավարության այսօրվա նիստին ՀՀ առողջապահությն նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ կորոնավիրուսի հետևանքով երեկ Հայաստանում գրանցվել է 19 մահ:
«Ցավոք սրտի, դելտա շտամը աչքի է ընկնում ավելի մեծ վարակելիության աստիճանով, բացի դրանից, հիվանդության ընթացքն ավելի ծանր է, պետք է ասեմ, որ նկատում ենք երիտասարդության հիվանդացում», - ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ կան վարակված 20-28 տարեկան երիտասարներ, որոնցից մեկը մահացել է:
«Այս պահին էլ ունենք 18 տարեկան երիտասարդ, որը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, ուստի, սա մեզ իսկապես ահազանգ է, որ բոլորս պատկերացնենք առաջիկայում մեր վարքագիծը, ամեն մեկը, իր հանրային պատասխանատվության մասը կրելով, նպաստի, որ բնակչության առողջությունն ու կյանքը պաշտպանենք», - ասաց Ավանեսյանը:
Նա նշեց, թե այս պահին կա ծավալված մոտ 1600 մահճակալ, որոնցից 1400-ը զբաղված է:
«Ծանր վիճակում է գտնվում 650 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 126 քաղաքացի: Արհեստական շնչառության ապարատին միացված է 51 քաղաքացի», - ասաց նախարարը:

Заболевший коронавирусом 18-летний парень находится в реанимационном отделении – министр
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заявила сегодня на заседании правительства, что в Армении за сутки зарегистрированы 19 случаев смерти от коронавируса.
«К сожалению, штамм "дельта" отличается высокой заразностью, кроме того, более тяжелым течением болезни, и должна сказать, что есть случаи заболевания среди молодежи», - сказала министр.
По ее словам, есть заболевшие коронавирусом молодые люди в возрасте 20-28 лет, один из них скончался.
«На данный момент есть 18-летний парень, который находится в реанимационном отделении, посему это для нас действительно сигнал, что проявить соответствующее поведение в дальнейшем. Каждый должен нести свою долю ответственности и способствовать тому, чтобы мы могли защитить здоровье и жизнь населения», - сказала Анаит Аванесян.
Она отметила, что в больницах развернуто 1600 коек, 1400 из них – заняты.
«В тяжелом состоянии находятся 650 граждан, в крайне тяжелом состоянии – 126 граждан. К аппарату искусственной вентиляции легких присоединен 51 пациент», - сказала Анаит Аванесян.