Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակը վատ է. փաստաբան
«Իզմիրլյան» ԲԿ-ի նախկին ղեկավար, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակը վատ է, այս մասին Aysor.am-ին ասաց նրա փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը։
«Ծանր շաքարային դիաբետ ունի, օրական 92 միավոր ինսուլին է ստանում ու դա, կառավարության որոշման համաձայն, անհամատեղելի է կալանքի հետ», - ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, թե օգոստոսի 24-ին Չարչյանը սրտամկանի սուր ինֆարկտ է տարել, ինչը կրկնվելու հատկություն ունի։
Էրիկ Ալեքսանյանը միջնորդել է հրատապ դատական նիստ հրավիրել և պրոֆեսորին գրավով ազատ արձակելու հարցը քննարկել, դատարանից, սակայն, որևէ արձագանք չկա։
«Մենք գործ ունենք բացառապես քաղաքական հետապնդման հետ, հետևաբար, այստեղ տրամաբանությունն, արդեն իսկ, ակնհայտ է», - ասաց նա։
Սեպտեմբերի 1-ին Արմեն Չարչյանին այցելել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն։ Պաշտպանը հանդիպումից մանրամասներ չներկայացրեց, միայն նշեց, որ զրուցել են առանձին, հանդիպումը կազմակերպել է ինքը։
Ավելի վաղ համացանցում ձայնագրություն էր տարածվել, որում Արմեն Չարչյանը ԲԿ-ի աշխատակիցներին կոչ էր անում պարտադիր մասնակցել ընտրություններին։ Արմեն Չարչյանը ձերբակալվել էր, ապա՝ ազատ արձակվել։
Դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը բավարարել է ՀՔԾ-ի՝ «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի ղեկավար, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը: Նա կալանավորվել էր մեկ ամսով։
Հուլիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, որոշում էր  կայացրել «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի ղեկավար Արմեն Չարչյանին ազատ արձակել։
Օգոստոսի 23-ին, սակայն, Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ, բավարարել է Չարչյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին որոշման դեմ դատախազության բողոքը՝ բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և անփոփոխ թողել մինչդատական վարույթում Չարչյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը։

Состояние здоровья Армен Чарчян несовместимо с арестом – адвокат
Бывший директор медицинского центра «Измирлян», депутат фракции «Армения» Армен Чарчян в плохом состоянии, заявил корреспонденту Aysor.am его адвокат Эрик Алексанян.
«У него тяжелый сахарный диабет, каждый день получает 92 ед. инсулина и это, согласно решению правительства, несовместимо с арестом», - сказал адвокат.
Он отметил, что 24 августа Армен Чарчян перенес острый инфаркт, котоорый может повториться через какое-то время.
Эрик Алексанян представил ходатайство о созыве срочного заседания и освобождении профессора под залог, однако какого-либо ответа пока нет.
«Мы имеем дело исключительно с политическим преследованием, следовательно, логика уже очевидна», - сказал он.
Католикос всех армян Гарегин Второй 1 сентября посетил Армена Чарчяна. Адвокат не сообщил подробностей встречи, только отметил, беседа проходила отдельно, встречку организовал он.
Напомним, Напомним, Специальная следственная служба приняла решение о привлечении Армена Чарчяна в качестве обвиняемого. Ранее в социальной сети распространилась запись, в которой Армен Чарчян призывает сотрудников медицинского центра обязательно участвовать в выборах.
Судья Армине Меликсетян удовлетворила ходатайство Специальной следственной службы о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Армена Чарчяна. Он был арестован на один месяц.
21 августа суд общей юрисдикции Еревана под председательством Ваге Мисакяна принял решение освободить руководителя медицинского центра «Измирлян» Армена Чарчяна.
Однако 23 августа Апелляционный уголовный суд под председательством Рубика Мхитаряна удовлетворил жалобу прокуратуры на решение суда первой инстанции об освобождении Армена Чарчяна под залог. Решение суда первой инстанции отменено и избранная в ходе досудебного производства мера пресечения в виде ареста оставлена в силе.