Եթե Նիկոլ Փաշինյանը գտնում է, որ Արցախում արվածը ներդրում չէր, ապա իր բերած ներդրումները որո՞նք էին այս 3 տարիներին․ գործարար
Միայն Արցախում ունեցել ենք 38 ՀԷԿ, որոնք ամբողջությամբ Արցախի էլեկտրաէներգիայի ինքնաբավություն էին ապահովում, և որոշակի սեզոնի նաև Հայաստանին էին էլեկտրական հոսանք տալիս: 38 ՀԷԿ-ից մնացել է ընդամենը 10-ը, այսինքն՝ 28-ը հանձնվել է: Ամեն ՀԷԿ-ը միջինը մոտ 7-8 մլն դոլար է: Մոտ 150 միլիոն դոլարի ներդրում միայն ՀԷԿ-երի տեսքով ենք կորցրել, 168 TV- ի «Ռեվյու» հաղորդմանն ասել է գործարար Հարություն Մնացականյանը, ով առաջիններից էր արձագանքել Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե «Որ ասում եք՝ տարածքներ ենք կորցրել, ի՞նչ եք տեսել այնտեղ, ինչքա՞ն ներդրում է արվել»։
Մնացականյանը անդրադարձել է նաև Արցախում արված մյուս ներդրումներին։
«Շուշի քաղաքում քանի՞ խոշոր հյուրանոց գիտեք՝ «Շուշի-Ավան պլազա», «Շուշի պլազա», «Շուշի Գրանդ հոթել», տարբեր փոքր հյուրատներ, ռեստորաններ և այլն: Անդրադառնանք Թալիշի ձկնաբուծարանին, որտեղ արտադրում էին թառափի սև ձկնկիթ, որն արտահանվում էր Եվրոպա: Ահագին մեծ ծախսեր էին արվել: Մեծ Թաղեր համայնքում զրոյից ստեղծվել էր գինու գործարան՝ իր այգիներով, և մոտավոր արժեքը 30-40 մլն դոլար էր։ Անցյալ տարի առաջին անգամ պետք է գինի ստանային, խաղողի բերքահավաք էին արել, Գերմանիայից մասնագետ էին հրավիրել», - ասել է նա:
Հարություն Մնացականյանը հիշեցրել է «Կատարո» գինու գործարանի, ինչպես նաև Քաշաթաղի շրջանում արված ներդրումների մասին։
«Տներ էին սարքել, որպեսզի գյուղական բնակեցում տեղի ունենար: 24 մլն դոլար միայն ճանապարհաշինության վրա էր ծախսվել: Հիշեք՝ Քարվաճառի ճանապարհին քանի՛ ռեստորան մնաց Ադրբեջանին, գազալցակայաններ, բենզալցակայաններ, ու ամենակարևորներից մեկը՝ Շուշիում Եզնիկ Մոզյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանը, որի նման որակյալ ուսումնարան նույնիսկ Հայաստանում չկար», - ասել է նա։
Գործարարը հարց է բարձրացրել, թե վերջին 3 տարիներին Փաշինյանի իշխանությունը որքա՞ն ներդրումներ է ներգրավել Արցախի համար։
«Եթե Նիկոլ Փաշինյանը գտնում է, որ դա ներդրում չէր, ես չեմ պատկերացնում, թե իր բերած ներդրումները որո՞նք էին այս 3-4 տարիներին: Ես Արցախում որևէ ներդրում չեմ տեսել իր կողմից: Մինչև պատերազմը խոսակցություն էր պտտվում, որ մոտավորապես 1000 հեկտար նռան այգիներ պետք է հիմնվեն, բայց դա Նիկոլ Փաշինյանի գործոնի հետ ընդհանրապես կապ չուներ», - նշել է Մնացականյանը։

Арутюн Мнацаканян: Если Никол Пашинян считает, что построенное в Арцахе – не инвестиции, то каковы привлеченные им инвестиции за эти 3-4 года?
04/09/2021 16:04
Только в Арцахе у нас было 38 ГЭС, которые полностью обеспечивали электроэнергией Арцах. Из 38 малых ГЭС остались только 10, то есть 28 сдали. Каждая ГЭС в среднем стоит 7-8 млн. долларов. Мы потеряли около 150 млн. долларов только в виде ГЭС, заявил в эфире программы «Ревью» 168 TV предприниматель Арутюн Мнацаканян, который одним из первых отреагировал на заявление Никола Пашиняна: «Когда вы говорите, что потеряли территории, что вы видели там, сколько инвестиций было сделано?».
Арутюн Мнацаканян обратился также к другим осуществленным в Арцахе инвестициям.
«Сколько крупных гостиниц знаете в городе Шуши – «Аван Шуши Плаза», «Шуши плаза», «Шуши Гранд отель», различные маленькие гостевые дома, рестораны и т.д. Обратимся к рыбоводческой компании в Талише, где производилась черная осетровая икра, которая экспортировалась в Европу. Были сделаны довольно большие расходы. В общине Мец Тагер с нуля был создан винный завод – со своими садами, стоимостью приблизительно 30-40 млн. долларов. В прошлом году мы впервые должны были получить вино, собрали урожай вина, пригласили специалиста из Германии», - сказал он.
Арутюн Мнацаканян напомнил также о винном заводе «Катаро», а также об инвестициях в Кашатагском районе.
«Построили там дома, чтобы жители могли там переселиться. 24 млн. долларов было потрачено только на дорожное строительство. Вспомните, сколько ресторанов, бензоколонок осталось Азербайджану на дороге Карвачара. И одно из самых важных –  профессионально-техническое училище Езника Мозяна в Шуши, равному ему по качеству училища нет даже в Армении», - отметил Арутюн Мнацаканян.
Предприниматель задал вопрос: сколько инвестиций привлечены в Арцах властью Никола Пашиняна за последние 3 года?
«Если Никол Пашинян считает, что это не инвестиции, то я не представляю, какие инвестиции привлечены им за эти 3-4 года? Я не видел в Арцахе каких-либо инвестиций с его стороны. До войны циркулировали разговоры, что должны быть основаны гранатовые сады площадью 1000 гектаров, но это вообще не было связано с фактором Никола Пашиняна», - отметил Арутюн Мнацаканян.