«Հրապարակ». Փոխատեղումներ՝ պետական համակարգում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի որոշմամբ՝ օրերս պաշտոնից ազատվել է ՀՀ քրեակատարողական ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արթուր Գոյունյանը, որն այս պաշտոնին նշանակվել էր 2019թ․ հուլիսի 11-ին։ Նույն օրը՝ սեպտեմբերի 3-ին, Կարեն Սարգսյանն էլ ազատվեց Ջրային կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնից, որին նշանակվել էր 2020 թ․ փետրվարի 6-ին:
Նրանք երկուսն էլ, մեր տեղեկություններով, տեղափոխվելու են այլ պաշտոնի։ Մասնավորապես, Սարգսյանը, որն օրեր առաջ Ազգային ժողովում հարձակվել էր ընդդիմության վրա և մատը թափ տալով բոցաշունչ ելույթ էր ունենում, նշանակվելու է Գեղարքունիքի մարզպետ՝ տարածքային կառավարման նախարար նշանակված Գնել Սանոսյանի փոխարեն։ Իսկ Գոյունյանը, որից, ի դեպ, համակարգում շատ դժգոհ են, մեր տեղեկությամբ, գնալու է Պետեկամուտների կոմիտե, քանի որ մոտ է ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանի հետ։
Բացի այդ, ասում են՝ նաև արդարադատության նորանշանակ նախարար Կարեն Անդրեասյանը չի ցանկացել աշխատել նրա հետ։ Նախնական տեղեկությամբ՝ Արթուր Գոյունյանը նշանակվելու է ՊԵԿ նախագահի՝ իրավական ոլորտը համակարգող տեղակալ։ Մինչև երեկ այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր Արշակ Գասպարյանը, որն օրվա վերջում ազատվեց ՊԵԿ նախագահի տեղակալի պաշտոնից։ Շուտով, հավանաբար, կլինի նաև Գոյունյանի նշանակումն այդ աթոռին»։

«Грапарак»: Новые перестановки в государственных структурах
Газета «Грапарак» пишет, что решением вице-премьера Сурена Папикяна на днях освобожден от должности исполняющий обязанности начальника Уголовно-исполнительной службы Минюста Армении Артур Гоюнян, который был назначен на этот пост 11 июля 2019 года. В тот же день, 3 сентября, был освобожден от должности исполняющий обязанности председателя Водного комитета Карен Саркисян, который был назначен 6 февраля 2020 года.
«По нашим сведениям, они будут переведены на другую должность. В частности, Саркисян, который несколько дней назад напал на оппозицию в парламенте и выступил с пламенной назидательной речью, будет назначен губернатором Гегаркуникской области вместо Гнела Саносяна, который назначен министром территориального управления и инфраструктур. А Артур Гоюнян, которым, кстати, очень недовольны в системе, по нашим сведениям перейдет в Комитет государственных доходов, поскольку близок с председателем КГД Рустамом Бадасяном.
Кроме того, говорят, что новоназначенный министр юстиции Карен Андреасян не захотел работать с ним. По предварительным сведениям, Артур Гоюнян будет назначен заместителем председателя КГД, координирующим правовую сферу. До вчерашнего дня эту должность занимал Аршак Гаспарян, который в конце дня был освобожден от должности заместителя председателя КГД. Вскоре, наверное, будет также приказ о назначении Артура Гоюняна на этот пост», - пишет газета.