«Ժողովուրդ». Վճռաբեկը կալանքի չի տանի Պատրոն Դավոյին. նրա համար իշխանության մոտ բարեխոսել են
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նոր զարգացումներ՝ Դավիթ Գալստյանի՝ Պատրոն Դավոյի գործով: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Վճռաբեկ դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքը: Ի՞նչ է սպասվում Դավիթ Գալստյանին: Բանն այն է, որ Վերաքննիչ դատարանը ազատ էր արձակել Պատրոն Դավոյին, ինչը դատախազությունը բողոքարկել էր Վճռաբեկ դատարան, որն էլ բողոքը ընդունել է վարույթ:
Դատական ու իրավապահ համակարգում տարածված խոսակցությունների համաձայն՝ Վճռաբեկը կալանքի չի տանի Պատրոն Դավոյին, քանի որ նրա համար իշխանության մոտ բարեխոսել են, և դեռ ավելին՝ վերջինիս եթե կրկին կալանքի տանեն, ապա նրա հետևից գնալու են ՊՆ ներկայումս աշխատող մի շարք պաշտոնյաներ՝ ի դեմս ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի, ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և այլ պաշտոնյաների: Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր՝ զենքի առուվաճառքի բիզնեսով զբաղվող Դավիթ Գալստյանի՝ Պատրոն Դավոյի ազատ արձակումն ամենևին պատահական չէր: Նա հեղափոխական իշխանությանը բազում ծառայություններ է մատուցել զենքի առքուվաճառքի պետպատվերի շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գալստյանը կալանքի տակ էր փետրվարի 2-ից և ազատ արձակվեց մայիսի 17-ին, նրան մեղադրանք է առաջադրվել Պաշտպանության նախարարությանը 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկերի փոխարեն 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր մատակարարելու համար, որը էապես զիջել է մարտավարական հատկանիշներով»։

«Жоховурд»: Кассационный суд не арестует Давида Галстяна, за него ходатайствовали перед властями
Газета «Жооховурд» пишет, что в деле Давида Галстяна, известного как «Патрон Даво» появились новые развития. Кассационный суд Армении принял в производство жалобу Генпрокуратуры по делу Давида Галстяна.
«Что ждет Давида Галстяна? Дело в том, что Апелляционный суд освободил его, однако прокуратура обжаловала это решение в Кассационном суде, который принял в производство эту жалобу.
Согласно муссируемым в судебной и правоохранительной системе разговорам, Кассационный суд не арестует "Патрона Даво", поскольку за него ходатайствовали перед властями. Более того, если последний будет арестован повторно, то вслед за ним последуют некоторые работающие в Минобороны должностные лица, в том числе начальник Генштаба Артак Давтян, бывший министр обороны Давид Тоноян и другие чиновники.
Напомним, освобождение торговца оружием Давида Галстяна было вовсе неслучайным. Он оказал революционным властям многочисленные услуги в рамках государственного заказа по купле-продаже оружия.
Давид Галстян с 2 февраля находился под арестом и был освобожден 17 мая, его обвиняют в поставках министерству обороны старых и непригодных артиллерийских снарядов. Галстян заключил с Минобороны Армении договор о поставке в течение 2018 года снарядов для пушек 1983-1986 года выпуска, однако поставил другие снаряды для пушек чешского производства 1977 года выпуска, которые в техническом плане уступали вооружению, упомянутому в договоре», - пишет газета.